Analytik Kraus: Konflikt v Evropě samozřejmě může nastat, ale ne nutně jaderný

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 2. 2024

Komentář: V současné době svět čelí významnému nárůstu napětí. Konflikt na Ukrajině nepřestává ovlivňovat východní Evropu, zatímco na Blízkém východě se situace vyostřuje kvůli nepokojům v Izraeli a Jemenu, stejně jako kvůli rostoucímu napětí mezi Íránem a Pákistánem. V Asii se zvyšuje napětí na Korejském poloostrově, což vede Japonsko k úvahám o posílení svého vojenského arzenálu. Kromě toho, otázka suverenity Tchaj-wanu představuje další vážnou hrozbu pro mezinárodní bezpečnost. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda existuje »reálné bezpečnostní ohrožení« pro Evropu. Podle uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty - vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity - není vhodné situaci podceňovat.

Dnes je pro každého Evropana zcela srozumitelné, že útok na území jednoho ze států Severoatlantické aliance by byl útokem na suverénní stát. V každém případě by spustil válečný konflikt. Podle Josefa Krause nelze vyloučit ozbrojený konflikt v Evropě, ale rozhodně by nešlo o událost v kontextu jaderné rétoriky z poslední doby.

"Konflikt v Evropě samozřejmě může nastat, ale nemyslím si, že by měl být nutně jaderný. Podle mě v celé řadě momentů »studené války«, symbolické hodiny Posledního soudu, které reprezentují odpočet k možné globální katastrofě, se více přibližovaly »dvanácté hodině«, která představuje příkladem jadernou katastrofu, než jsou teď. A konflikt, pokud by nějaký měl nastat, tak bude spíše nepřímého charakteru - nejasných přestřelek, přeshraničních sporů, možná také vnitřních, ať už prostě reálně vyvolaných Ruskou federací, nebo třeba i nezávisle na situaci v Ruské federaci, to samozřejmě Evropa může zažít," nastínil pro ŽivotvČesku.cz jeden z možných scénářů mezinárodně uznávaný expert na ozbrojené konflikty Josef Kraus.

Podle něj je zřejmé, že v současné době mimo jiné dochází k řadě problémů na periferiích Evropy, zejména v oblasti západního Balkánu, ne zcela ideální je situace v Bosně a Srbsku.

"Opravdu se to zase může zvrátit do nějakého třeba vnitřního konfliktu, do nějaké občanské války. Těch vnitřních potenciálních rizik je více. Ať už jde o politický i náboženský extremismus - jde o »proudy«, které se mohou začít přelévat, a může dojít k ohrožování třeba liberální demokracie, jak ji známe teď. To jsou vlastně všechno scénáře, které se tady asi nestanou v řádech měsíců, případně jednotek let, ale potenciální riziko toho, že se rozhoří, tady je," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník k otázce potenciálních rizik pro Evropu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.