Autentické foto: Rusové ostřelovali a zapálili jadernou elektrárnu. Dana Drábová věří, že bloky vydrží. Jak se v ČR chrání Temelín a Dukovany, řekla mluvčí

Útok na jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny.
Útok na jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2022

Rusové v noci na pátek zaútočili na jadernou elektrárnu u města Enerhodar. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (60) uvedla, že věří, že bloky vydrží. V místě není zvýšená radiace. Mluvčí skupiny ČEZ pro ŽivotvČesku.cz popsala, jak jsou na vojenský útok připravené české jaderné elektrárny Dukovany a Temelín.

Ruské okupační jednotky v noci zaútočily na Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny. Na místě vypukl požár, zasahovalo celkem 40 lidí a 10 hasičských jednotek.

Ruská agentura RIA Novosti uvedla, že jeden z bloků elektrárny byl odstaven. Server televize Ukraina24 ale citoval šéfa Státního inspektorátu jaderné regulace Olega Korikova, který uvedl, že zastaven je i druhý a třetí blok elektrárny a funguje pouze čtvrtý. Na místě nebyla naměřena zvýšená radiace.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (60) se na svém Twitteru pokusila uklidnit veřejnost. "Nezbývá, než to sledovat. Předpovídat v téhle situaci je těžké. Pořád platí, že ty bloky leccos vydrží. Tak si dopředu nedělejme nervy s co by kdyby," uvedla Dana Drábová.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jak jsou na vojenský útok připravené jaderné elektrárny v Česku. Promluvila mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková. Právě ČEZ spravuje Temelín i Dukovany.

"Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří bez nadsázky k nejstřeženějším objektům v České republice. Součástí systému jejich zabezpečení je hned několik složek - policie, armáda, bezpečnostní agentura a celá řada technických systémů, fyzických bariér a organizačních opatření. Energetici navíc situaci neustále vyhodnocují a na měnící se hrozby pružně reagují. Příkladem může být třeba doplnění bezletové zóny kolem obou elektráren (válec o poloměru 2 kilometrů a výšce 1,5 km) o unikátní laserový detekční systém, který vytváří další detekční vrstvu chránící vybrané objekty elektráren před případným útokem ze vzduchu. Vedle odolnosti proti fyzickým útokům mají Dukovany i Temelín nastavenu ochranu proti vnitřnímu nepříteli nebo kybernetickému útoku," popsala Alice Horáková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v loňském roce obě elektrárny jako jedny z prvních v Evropě úspěšně prošly mezinárodním auditem systému pro řízení informační bezpečnosti (ISMS). Certifikát, vydaný podle příslušné mezinárodní normy ISO, je platný do října 2024. Podle Alice Horákové je navíc možné ve velice krátké době celý systém ochrany ještě výrazně zpřísnit.

Útok na elektrárnu ještě v noci komentoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Podle něj se musí Evropa rychle probudit, protože Rusko se odhodlalo k jadernému terorismu.

"Evropa se musí probudit, protože největší jaderná elektrárna hoří kvůli neustálému ostřelování ze strany ruské armády. Ty tanky mají termovize, takže dobře vědí, na co střílí. Žádný stát nikdy neostřeloval jadernou elektrárnu. Poprvé v historii lidstva se někdo dopustil nukleárního terorismu," uvedl v projevu ukrajinský prezident.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba (40) uvedl, že pokud by elektrárna explodovala, bylo by to desetkrát horší, než byla exploze v Černobylu v roce 1986.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.