Bezpečnostní analytik z katedry politologie řekl, za jakých okolností by Rusko přešlo k nasazení zbraní hromadného ničení

Vladimir Putin a ministr obrany během vojenských cvičení v Barentsově moři na palubě jaderného raketového křižníku »Pjotr Velikij« 17. srpna 2005.
Vladimir Putin a ministr obrany během vojenských cvičení v Barentsově moři na palubě jaderného raketového křižníku »Pjotr Velikij« 17. srpna 2005.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2022

Čím dál častěji se mluví o tom, za jakých okolností by došlo k použití zbraní hromadného ničení, které má Rusko k dispozici. Ruský prezident Vladimir Putin (69) vyvolal začátkem března ve světě znepokojení, když oznámil, že nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Před pár dny o situacích, kdy by k použití jaderných zbraní došlo, promluvil bývalý ruský premiér a prezident Dmitrij Medveděv (56). Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s dotazem, kdy by takový krok Rusové podnikli, oslovila bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity.

"Dovedu si představit, vzhledem k tomu, jak tím Rusové sami hrozí, že k tomu dojde v momentě, kdy se jim to celé začne sypat. Budou v těžké defenzivě, konvenční ozbrojené síly se jim v podstatě morálně, případně logisticky, rozloží a v takovém případě by možná mohlo dojít k využití zbraní hromadného ničení. Přičemž to nemusí být nutně jen jaderné zbraně, ale mohou to být chemické či biologické, což na účinek ničivosti nemá takový dramatický vliv," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Scénář, v kterém by Rusko opravdu využilo jaderné zbraně, je však podle odborníků vysoce nepravděpodobný. Podobně se vyjádřila i ruská diplomacie. Moskva vychází z toho, že scénář stisknutí »jaderného tlačítka« ze strany Ruska se za žádných okolností nenaplní, uvedla dříve. Do jaké míry jde skutečně o pravdivý výrok, těžko hádat.

"Destrukce jaderných zbraní by byla mnohem efektivnější než použití chemických či biologických zbraní. Je jen otázkou, jakým způsobem by toho chtěli, či nechtěli využít. Pokud by k něčemu takovému došlo, je pravděpodobné, že by to vyprovokovalo Západ k nějaké reakci a mohlo by dojít na třetí světovou válku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Zatímco invaze na Ukrajině pokračuje, prohlásil v pátek bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, že nikdo válku nechce. Sám však nastínil situace, kdy by Rusko nukleární útok zvažovalo. Patří mezi ně například ohrožení ruské suverenity nebo zasažení raketovým útokem. Medveděv v podrobném rozhovoru pro RIA Novosti také zmapoval situaci, která by byla pro Rusy považována za »ideální« pro použití jaderných zbraní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.