Bývalý ministr vnitra Ivan Langer popsal, co všechno s úmrtím panovnice Alžběty II. odchází

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2022

Zástupy lidí z různých koutů Británie i ze zahraničí, od dětí až po seniory, dnes s kyticemi v rukách mířily k Buckinghamskému paláci, aby vzdaly hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Někteří z nich mluvili o šoku a těžko pochopitelné situaci, když popisovali své pocity po úmrtí panovnice, »která tady vždycky byla«. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz promluvil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (55), jak vnímá odchod ženy, která si získala respekt lidí po celém světě.

Dozvuky čtvrteční zprávy o úmrtí královny byly dnes v Londýně patrné na mnoha místech. Vlajky na vládních i jiných budovách jsou spuštěné na půl žerdi, tvář Alžběty II. byla na titulních stránkách všech celostátních deníků a v železničních stanicích se objevovaly plakáty reagující na její smrt. Ve 13:00 místního času centrem britské metropole otřáslo 96 výstřelů na počest zesnulé hlavy státu, které se rozléhaly parkem Hyde Park jako burácení hromu.

"Odchází s královnou kus dějin lidstva. Tvořila totiž most mezi minulostí a přítomností, symbolizovala kořeny nejen britského impéria jako takového, ale i evropské civilizace. Bude zajímavé sledovat, co po ní přijde, protože ona byla člověk, který prožil války, řadu dramatických okolností a událostí ve světě. Je nutné zdůraznit, že jimi prošla se ctí, s noblesou a zejména respektem, který podle mě, podívám-li se na tu »naši modrou kouli«, neměl prakticky nikdo," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz těžkým hlasem někdejší zkušený politik a stále člen ODS Ivan Langer odchod britské panovnice.

Epicentrem pátečního dění se pochopitelně stal Buckinghamský palác, kam odpoledne dorazil i nový král Karel III. Už předtím k sídlu královské rodiny přicházely tisíce Londýňanů i návštěvníků metropole, kteří zaplnili prostranství před hlavní branou. Zástup lidí, kteří u ní chtěli položit kytici, se kolem poledne táhl stovky metrů a stále narůstal.

Slova o konci éry zaznívají také od mnohých britských či zahraničních komentátorů. Alžběta II. byla nejdéle úřadujícím monarchou v britských dějinách, ve čtvrtek zemřela na skotském zámku Balmoral ve věku 96 let po více než 70 letech na trůnu. Králem se tak stal její nejstarší syn Charles, z něhož je nyní král Karel III.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.