Bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík má jasno ohledně konce války na Ukrajině. Jeho slova míří na rozum Vladimira Putina

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2022

Rusko-ukrajinský konflikt ve třetím měsíci od vypuknutí bojů, kdy armáda Vladimira Putina (69) vnikla 24. února na území sousední země, není zdaleka tak dynamický jako v prvních týdnech, a to zejména ze strany Ruska. V některých lokalitách tak Ukrajinci přecházejí do protiofenzívy. V pondělí ráno list Ukrajinska pravda uvedl, že jedna z jednotek domobrany v Charkovské oblasti vytlačila ruské síly ze svého území a dosáhla státní hranice s Ruskem. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému poslanci za Piráty Mikuláši Ferjenčíkovi (35), jaký je jeho pohled ohledně dosažení míru na východě Evropy.

"Samozřejmě fandím Ukrajincům asi jako každý normální člověk a jsem rád, že vlastně vyhráli tu první fázi války a donutili Rusy stáhnout se z okolí Kyjeva. Teď můžeme jen doufat, že Vladimir Putin dostane rozum a vykašle se na to. Tím myslím ukončení bojů a řešení situace diplomatickou cestou," odpověděl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz někdejší výrazný poslanec, který se po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách, kde neobhájil svůj mandát, dočasně stáhl z politického dění.

Nakonec se Mikuláš Ferjenčík do Sněmovny letos v únoru vrátil. V současnosti totiž dělá asistenta stranickému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).

Ohledně vojenského konfliktu si Ukrajinci připisují dílčí úspěchy. Konkrétně u Charkova tamní jednotky před několika dny přešly do protiútoku a osvobodily řadu obcí. List Ukrajinska pravda v pondělí uvedl, že jedna z jednotek domobrany vytlačila nespecifikovanou ruskou sílu ze svého území, což má dokazovat video umístěné na sociální síti Twitter se vzkazem pro prezidenta Volodymyra Zelenského (44).

Ukrajinský deník k záběrům uvedl, že voják zřejmě omylem uvádí, že video bylo natočeno 15. dubna, nikoliv května. "Hlásím, že 227. prapor 127. brigády sil územní obrany dosáhl hranice, na demarkační linii se zemí okupantů. Došli jsme sem, pane prezidente, jsme tu, jsme na hranicích," oznamuje na videu jeden z vojáků ve vzkazu pro Zelenského.

Vojenské síly Ruské federace se od začátku své invaze nemohou zatím pochlubit výrazným úspěchem na Ukrajině, kde narazily na tvrdý odpor. I to je důvod, proč krátce po začátku ruské invaze donutila ukrajinská armáda ruské velitele vzdát se postupu na Kyjev. Jako neúspěch ruské strany se pak dá vnímat i to, že Ukrajinci vytlačili Rusy také od druhého největšího ukrajinského města Charkova. Aktuálně probíhá ukrajinská protiofenzíva u města Izjum, které je v držení Rusů.

Česká republika už od prvních dní bojů patří k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny, a to po stránce finanční, humanitární, ale i ohledně těžké vojenské techniky. Ministryně obrany Jana Černochová (38) ale dodávky tanků či bojových vozidel už dříve odmítla komentovat.

Podle redakcí dotázaného exposlance Mikuláše Ferjenčíka je velmi těžké odpovědět, jaké vztahy budou panovat mezi Českou republikou a Ruskou federací po ukončení války. "Dokud bude vládnout Vladimir Putin, tak vztahy, myslím si, nebudou dobré. Překážkou je jeho režim a je otázkou, kdyby se vládce v Kremlu změnil, jestli se Rusko změní také, nebo se pojede dál ve stejných agresivních kolejích," dodal nejistě pro ŽivotvČesku.cz exposlanec a asistent Jakuba Michálka, který se v dubnu v tajné sněmovní volbě stal novým šéfem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.