České on-line bazary jsou plné rizik. Jak poznat, že jste se stali obětí podvodníka, popsal europoslanec Marcel Kolaja

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2022

S podvody na internetu se v poslední době roztrhl pytel, zejména pak kvůli oblíbenosti on-line bazarů. "Pokud nakupujete třeba na portálu »Bazoš« nebo na »Vinted«, snadno se můžete stát terčem podvodníků. Jejich rafinovanost totiž povýšila a nově se vydávají za kupující," uvedl to pro ŽivotvČesku.cz europoslanec za Piráty Marcel Kolaja (42). Poradil, jak takový podvod poznat.

Každý měsíc jde o tisíce pokusů o podvod, během nichž jsou zneužity jména přepravců, bank i přímo provozovatelů bazarů. Podvodníci vymýšlejí čím dál častěji nové způsoby, jak podvést zákazníky různých portálů s bazarovým zbožím. Nejčastěji jim jde o to, aby získali údaje o platební kartě, přihlašovací údaje na osobní profil na bazaru, také ale zvládají zaslat fiktivní potvrzení o platbě zboží a posílají kurýra.

"Zpočátku může komunikace vypadat poměrně standardně. Měli byste však zbystřit v momentě, kdy vám kupující nabídne platbu předem. V typickém scénáři tohoto podvodu vám totiž napíše, že chce objednat doručení například kurýrem DPD, a pošle vám link na webové stránky. I přes to, že budou podobné stránkám DPD, nejedná se o oficiální stránky a budou po vás chtít zadat údaje vaší platební karty včetně bezpečnostního kódu. Pokud je nicméně opravdu zadáte, podvodníci vám vyluxují účet," vysvětlil europoslanec Marcel Kolaja s tím, že řadu případů už zaznamenala Policie ČR.

Podle europoslance je potřeba pamatovat na základní pravidlo, že na vaši kartu vám peníze nikdo v tomto případě nepošle. Naopak. "Údaje vaší karty jsou potřeba vždy pouze k odeslání peněz z vašeho účtu. Je třeba si dát dobrý pozor, abyste takové údaje nepředali podvodníkům. Snažte se zachovat chladnou hlavu a nenechat se od urputného kupujícího dotlačit do prodeje," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja s tím, že samozřejmě je možné přijmout peníze na kartu, ale rozhodně to není tento případ.

Při placení platební kartou je nutné ověřit, že se nakupující nachází na oficiální stránce obchodníka. Pokud si někdo není jistý, že se jedná o oficiální stránku nebo komunikaci přepravní společnosti, vždy je potřeba se obrátiti přímo na danou společnost a ověřit si to.

Pokud byl již formulář vyplněn, je důležité neprodleně kontaktovat svou banku a nechat platební kartu zablokovat. Incident rovněž nahlásit na Policii ČR.

"Existuje webová stránka podvodnabazaru.cz, kde je k dohledání databáze podvodníků podle telefonních čísel, čísla účtu nebo e-mailu. Stejně tak tam můžete nahlásit nový podvod a databázi tak rozšířit," doporučil pro ŽivotvČesku.cz Marcel Kolaja.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.