Delta se šíří, nemocnice se ale vyprazdňují. Do tří týdnů uvidíme, zda začnou růst i těžké případy, říká Václav Hořejší

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2021

V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od 3. ledna. Podle epidemiologa Václava Hořejšího to ale nemusí znamenat žádnou katastrofu. Velká část české populace je totiž naočkovaná či promořená. "Situace možná není tak zlá, jak by se dalo na první pohled zdát, protože sice stoupá počet pozitivních případů, ale nestoupá počet hospitalizací, počet těžkých případů a úmrtí. Je ale pravda, že nárůst těžkých případů má skluz, že následuje se zpožděním dvou až tří týdnů za těmi případy identifikovanými," řekl imunolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tedy přibližně za dva až tři týdny by se mělo ukázat, zda varianta delta plní či neplní české nemocnice.

Stoupá počet pozitivních případů, stoupá reprodukční číslo, ale klesá počet hospitalizovaných. Taková je situace v Česku po zhruba první čtvrtině letních prázdnin. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v pátek v nemocnicích s těžkým průběhem 36 lidí, na konci víkendu je hospitalizováno jen 25 pacientů. Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky.

Je tedy otázkou, jak je varianta delta (dříve označovaná jako indická mutace) »silná« a zda v příštích týdnech začne nová mutace koronaviru do nemocnic »​posílat« další lidi s těžkým průběhem. Václav Hořejší, který v letech 2005 až 2017 zastával funkci ředitele Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky, říká, že přibližně za dva až tři týdny to statistika řekne.

"Nárůst čísla R je jednoznačně důsledek toho, že se uvolnila nějaká předcházející opatření, ta zbývající, která v platnosti zůstala, lidé moc nedodržují. Dalším faktorem pro zvyšování čísla R je to, že se v Česku šíří mnohem infekčnější varianta delta. Proti těmto faktorům ale působí probíhající očkování. Zatím ale u čísla R vyhrávají ty negativní faktory. Na straně druhé je ale pravda, že ta situace možná není tak zlá, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože sice stoupá počet pozitivních případů, ale nestoupá počet hospitalizací, počet těžkých případů a úmrtí. Je ale pravda, že nárůst těžkých případů má skluz, že následuje se zpožděním dvou až tří týdnů za těmi případy identifikovanými," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a popsal, že v české populaci došlo k promoření a proočkování.

"Já ale neočekávám, že za ty dva až tři týdny se stane něco hrozného. Je fakt, že většina rizikové populace je chráněna alespoň částečně tím očkováním. Z této vrstvy populace právě docházelo v minulých vlnám k těm úmrtím, to už nyní ale bude omezené. Nemusí tedy tolik záležet na celkovém počtu případů v Česku, pokud většina těch případů budou jen lehké a bezpříznakové průběhy. Teď se zdá, že by to tak mělo být. Podobně to probíhá ve Velké Británii, kde chtějí od 19. července rozvolnit zcela, tam mají asi 30 tisíc pozitivních případů denně, ale také se nezdá, že by se tam vyskytovaly ve zvýšené míře těžké případy. Tam jsou lidé hodně proočkovaní, u nás je možné, že je větší promoření v populaci. Oficiálních případů u nás je asi 1,7 milionu, ale je jisté, že celkový počet je vyšší, možná výrazně vyšší. Řada lidí to z různých důvodů přechodila, někteří nechtěli do karantény, někteří to zaměnili za nachlazení, další to měli bezpříznakové a ani o tom nevěděli... Jsou různé odhady, kolik takových případů je, zahraniční studie říkají, že to bude stejné číslo jako u těch oficiálních případů, takže v Česku by to mohlo být cca 1,7 milionu lidí. To znamená, že máme skoro 4 miliony lidí, kteří jsou chráněni tím, že to prodělali. Pak tu máme asi tři miliony lidí, kteří mají druhou dávku očkování. Takže to je téměř 7 milionů a nesmíme zapomínat, že tu máme skupinu lidí, kteří mají jednu dávku očkování, která také nějak funguje. Takže značná část české populace je už chráněná. Nemusí tedy znamenat, že zvyšování počtu případů delta varianty přinese nějakou katastrofu. Hodně bude záležet, zda se objeví těžké případy, které by zahltily nemocnice, to ale zatím nevíme. Odhaduji to 50 na 50. Zatím nevidím, že by se to mělo rozmáhat v nějaké velké míře," popsal budoucí vývoj epidemie respektovaný odborník s tím, že problém by nastal, pokud by během krátké doby varianta delta začala naplno »​řádit« ve starší populaci.

"Pokud by se znovu objevovaly tisíce a desetitisíce případů denně, začalo by to »řádit« v té starší populaci, tak během krátké doby dvou či tří týdnů by mohlo onemocnět třeba milion lidí. To by byl problém. Já ale takový vývoj neočekávám. Má to ale skluz ty dva tři týdny, takže pak uvidíme, kolik lidí bude hospitalizovaných," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog, že během tří týdnů by Česko mělo vědět, jak se delta varianta chová v tuzemské populaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.