Děsivý plán Vladimira Putina, který může změnit děj války. Špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus předpověděl, co se stane na Ukrajině
Necelých sedm měsíců pokračují boje na východě Evropy, kdy 24. února podnikly ruské vojenské síly invazi na Ukrajinu. V současnosti agresor »peláší« z některých částí ukrajinského území před mohutnou protiofenzívou mužů Volodymyra Zelenského (44), který se netají tím, že chce osvobodit celou zemi. Rusko, nad jehož zmarem kroutí celý svět hlavou, se rozhodlo pro taktický krok, který pro ŽivotvČesku.cz už před několika měsíci předpovídal vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity. Ruskem kontrolované nebo okupované regiony na východě a jihu Ukrajiny dnes (úterý) totiž oznámily, že tento týden chtějí zahájit hlasování o připojení k Ruské federaci.
O záměru uspořádat referendum mezi 23. a 27. zářím podle agentur informovaly úřady samozvané Luhanské lidové republiky (LNR), Doněcké lidové republiky (DNR) a proruští představitelé částí Chersonské a Záporožské oblasti.
Agentura Interfax nejprve informovala o tom, že parlament LNR dnes schválil zákon o uspořádání referenda o připojení tohoto separatistického útvaru k Rusku. O stejném záměru v DNR později informoval podle ruskojazyčné stanice BBC vůdce tohoto separatistického regionu Denis Pušilin. Zanedlouho zazněla obdobná prohlášení od proruských představitelů Chersonské a Záporožské oblasti, jejichž části jsou pod ruskou okupací.
Důvod je prostý. Rusko se ve válce s Ukrajinou trápí a potřebuje změnit pravidla »hry« - ideálně mobilizovat. Podle všeho tak šéf Kremlu Vladimir Putin (69) potřebuje záminku, ve které by došlo k napadaní ruského teritoria.
Zprávy o urychlení referend o přičlenění k Rusku přicházejí v době ukrajinské ofenzivy na východě země, při níž Kyjev od začátku září získal kontrolu téměř nad celou Charkovskou oblastí i nad několika obcemi v Luhanské oblasti. Tu přitom ruské velení už v červnu prohlásilo za »osvobozenou«, jak nazývá svou okupaci ukrajinských území.
Že taková situace v rámci vyhlášení referend je vysoce pravděpodobná, již dříve avizoval špičkový bezpečnostní analytik a expert na válečné konflikty Josef Kraus. V článku vydaném 17. května popsal pro ŽivotvČesku.cz mechanismus, jakým se bude Rusko snažit otočit celou »hru« - tedy, že se Ruská federace bude snažit o »přivlastnění« dobytých území, protože je začne ztrácet.
"Může se stát řada věcí. Tedy i to, že Rusové budou tlačit na to, aby dobytá území přešla do moci Ruské federace, to jsou takové ty věci, kdy se někde v Chersonu vyhlašují referenda. Samozřejmě, že to s referendem nemá nic společného," popsal svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně situace na východě Ukrajiny v květnu.
Tehdy Josef Kraus zároveň popsal, proč se o to Rusové budou chtít snažit. "V podstatě okupační správa vyhlašuje, že pověření okupanti budou hlasovat o tom, zda se to stane součástí Ruské federace, nebo ne. To je asi model, který bych očekával, že k němu dojde ve velké řadě těchto dobytých území. A pak se stane, že se vyhlásí, že tato území jsou součástí Ruské federace, a tím pádem budou tlačit argument, že jakýkoliv útok na dobytá území, tedy i snaha Ukrajinců je dobývat zpět, budou útokem na ruském teritoriu, aby měli nějaký argument pro agresi. To je asi něco, co v řádu týdnu podle mě uvidíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia, co se dá z pohledu »speciální vojenské operace« od ruské strany očekávat.
Hlasování dnes podpořil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, jenž je v současné době místopředsedou ruské bezpečnostní rady a který se řadí k hlasitým podporovatelům invaze na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že Moskva nechává rozhodnutí o referendech plně na obyvatelstvu dotčených oblastí, uvedla agentura Reuters.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.