Expert na státní terorismus: Ve hře jsou tři scénáře, které může přinést pozemní útok na Pásmo Gazy

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2023

Komentář: Svět je v očekávání, jakého rozsahu bude pozemní útok Izraele na Pásmo Gazy, odkud Hamás zaútočil. Ozbrojenci z palestinského hnutí, kteří 7. října provedli rozsáhlý pozemní a vzdušný útok na Izrael, unesli při této akci do Pásma Gazy 199 lidí jako rukojmí. Server The Times of Israel dnes napsal, že izraelská armáda informovala dosud rodiny 199 unesených. Mezi rukojmími jsou děti, ženy a senioři. Dosud poslední údaj o unesených byl z neděle, kdy izraelská armáda informovala o 155 rukojmích. Expert na oblast Středního východu a výzkum státního terorismu Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz přiblížil tři nejpravděpodobnější scénáře, které se uskuteční se zahájením izraelské pozemní operace, pokud k ní dojde. Sama o sobě je noční můrou všech ozbrojených jednotek s ohledem na zahuštěný prostor Gazy.

"Neprovedeme útok, který by ohrozil naše lidi," řekl dnes na tiskové konferenci mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. "Vynakládáme velké úsilí, abychom zjistili, kde rukojmí v Gaze jsou, a takové informace máme," dodal. Hagari dnes uvedl, že armáda dosud informovala rodiny 199 unesených.

Izrael chce podle nejmenovaných zdrojů listu The New York Times (NYT) do Pásma Gazy vyslat desetitisíce vojáků s cílem dobýt město Gaza, pozemní ofenzivu však zatím nezahájil.

"Bude hodně záležet, v jaké míře bude vedena a s jakým cílem. Některé informační zdroje uvádí, že by se mohlo jednat o jakýsi krátkodobý vstup jen do části Gazy, to znamená, že smyslem není dlouhodobá okupace celého území, což je jiný vojenský úkon. Pokud se budeme bavit o tom, že Izrael vyzývá zejména sever Gazy k odchodu civilistů, tak můžeme nad tím spekulovat, zda tohle není cílem - tedy půjde jen o krátkodobý vstup, a to jen do některé části se snahou o maximální likvidaci radikálů, kteří budou klást odpor, velení hnutí, likvidaci infrastruktury, kterou Hamás využíval - zničení zbraní, odpaliště raket a dalšího," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity, jehož specializací je oblast Středního východu a výzkum státního terorismu, s tím, že taková operace by trvala odhadem v nižším počtu týdnů.

"Opačný extrém by byl v tom, že dojde k dosažení kontroly nad celým pásmem, a to po dobu několika měsíců, což už přináší zcela něco jiného. Není to jen o tom dobývat de facto dům od domu, ale jít o krok dál, a to spravovat celé místo. V tomto případě se mohou Izraelci dostat do problémů jako Američané v Iráku, kdy pro ně nebyl až takový problém v nízké zástavbě to dobýt, ale udržovat tam právo a pořádek. Po celou dobu kontroly může docházet k útokům na okupační správu. V takovém případě je velmi obtížné zajistit, aby Gaza s extrémně chudou a poničenou infrastrukturou fungovala tímto směrem. Tedy oba kroky jsou zcela odlišné vojenské úkony a je otázkou, pro co se Izrael rozhodne," doplnil dále pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert Josef Kraus.

Podle něj je další variantou slabší - symbolický útok, který bude představovat odpověď v tom smyslu, že občanům i veřejnosti a dalším partnerům ukáže, že Izrael je schopen na útok Hamásu reagovat. Na druhou stranu tak nedojde k eskalaci násilí a přelití ozbrojeného střetu do dalších regionů, zejména poškození vztahů se sousedy.

Mluvčí izraelské armády dnes také na tiskové konferenci obvinil Írán, že nařídil útoky libanonského hnutí Hizballáh na sever Izraele z jihu Libanonu. "Hizballáh provedl řadu útoků, aby rozptýlil naše válečné úsilí na jihu, dostal k tomu instrukce a podporu Íránu," dodal Hagari.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.