Expert na válečné konflikty o blížícím se konci Vladimira Putina: Nespokojenost v řadách prominentů režimu roste každým dnem

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2022

Válka na Ukrajině pokračuje déle než sedm měsíců. A v současnosti po mohutné ofenzivě převzali iniciativu obránci, kteří se nadále snaží dobývat ztracená území zpět. To se jim v řadě případů daří. Ukrajinské ozbrojené síly od začátku protiofenzivy osvobodily celkem 2434 kilometrů čtverečních území a 96 sídel na východě země. Ve svém pravidelném videoprojevu to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44), který dnes také BBC řekl, že ruští představitelé začali společnost připravovat na použití jaderných zbraní. Rusko podle něj ale není připravené to učinit. Pro redakci ŽivotvČesku.cz popsal vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity, že k pádu režimu Vladimira Putina (70) současná situace čím dál více nahrává.

Ukrajinský prezident sdělil, že jen za poslední týden ukrajinské síly získaly zpět 776 kilometrů čtverečních území a 29 sídel na východě země. Ve čtvrtek řekl, že na jihu země bylo znovu dobyto více než 500 kilometrů čtverečních území.

Ukrajinská armáda v posledních týdnech v rámci úspěšné protiofenzivy, která donutila ruské jednotky opustit dlouho držené pozice, dobyla zpět rozsáhlá území. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na porážky k Rusku připojil čtyři částečně obsazené oblasti Ukrajiny.

Tyto anexe, které jsou všeobecně odmítány jako nezákonné a nemají oporu v mezinárodním společenství, vyvolaly obavy z možné eskalace více než sedmiměsíčního konfliktu. Putin a další vysoce postavení ruští představitelé naznačili, že by k obraně těchto oblastí mohly být použity jaderné zbraně - případně menší taktické zbraně - ačkoli podle západních představitelů neexistují žádné důkazy, že by k tomu byla Moskva připravena.

Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval v rámci možného pádu režimu Vladimira Putina bezpečnostní expert Josef Kraus. "Tlak se rozhodně zvýšil, a to zejména tím politickým rozhodnutím vyhlásit částečnou mobilizaci. To je vždy politicky velmi riskantní a v současnosti to má veliké nežádoucí efekty na veškerou veřejnou podporu ve válečné snaze Ruska. To se negativně promítlo poměrně zásadně. Soustavné neúspěchy na bitevním poli k tomu také přispěly. A dovedu si představit, že nespokojenost v řadách prominentů režimu i v řadách vojenských sil roste každým dnem," uvedl zkušený a respektovaný vojenský analytik.

Podle Josefa Krause je »vyřazení Vladimira Putina ze hry« čím dál více pravděpodobnějším scénářem, nikdo však nemůže říct, zda k tomu dojde a kdy k tomu dojde. "Možná tady je krůček k tomu mít více tlaku na změnu vedení, protože Vladimir Putin není nakloněn k tomu, aby ustoupil a vyjednával. On už vlastně nemůže, protože překročil Rubikon. Nicméně by to mohl udělat někdo jiný. Takový scénář může být pro řadu prominentů režimu přijatelný oproti jiným variantám, což je třeba jaderná válka či rozpad Ruské federace, což by způsobilo kolaps celého systému. A i v tomto případě platí, že každý je nahraditelný, což je zároveň i nejméně bolestivá varianta. A jednání o složení zbraní mohou proběhnout, ale jak avizovali Ukrajinci, musí to být bez osoby Vladimira Putina. Právě to může pádu jeho režimu nahrávat," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník na válečnou problematiku Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.