Hrůzy války se blíží. Moskva za dva roky zaútočí na NATO, bije na poplach polský prezident

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2024

Válka na Ukrajině započala třetí rok a naděje na ukončení šíleného běsnění není ani na obzoru, konflikt se zdá nekonečný. Může být ale ještě hůř. Polský prezident Andrzej Duda spustil alarm, že Rusko, které nyní krvavě ničí Ukrajinu, napadne NATO už možná za dva roky. Argumentuje tím, že novodobý car Vladimir Putin zrychlil přechod na válečnou ekonomiku. Před rostoucím ruským apetitem varoval už před časem ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz poradce českého prezidenta a vynikající diplomat Petr Kolář.

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda vystoupil v americké televizi CNBC a varoval, že Rusko se chystá zaútočit na NATO v roce 2026 nebo 2027. "Varovné zvony už zvoní," citoval z Dudových výroků portál Novinky.cz. Hlava polského státu podpořila své tvrzení argumentem, že ruský autoritativní vládce Vladimir Putin zdvojnásobil rychlost přechodu na válečnou ekonomiku.

"Máme dva nebo tři roky, během nichž můžeme zvýšit své úsilí, posílit výrobu munice a zbraní, abychom maximalizovali bezpečnost Evropy, byli připraveni a zajistili, že se k invazi nedostanou," uvedl Duda v americké televizi.

Řešením je zvýšení výdajů Západu na obranu, a to až na tři procenta HDP. Cílem je odstrašení, aby si Moskva tváří v tvář síle NATO své plány na válečné dobrodružství rozmyslela.

"Klíčem je vytvořit takovou odstrašující sílu, která zajistí, že nebudeme napadeni. To je cílem, protože nikdo z nás nechce válku," prohlásil polský prezident. Před rozpínavostí Ruska varuje také poradce českého prezidenta Petr Kolář. "Pan Putin má apetit a my bychom tomu zlu neměli jen ustupovat, ale neměli bychom ho krmit. Je potřeba podporovat Ukrajinu v našem vlastním zájmu. Je to existenciální otázka a není to vyhazování peněz, je to investice do naší budoucnosti," řekl před nedávnem pro ŽivotvČesku.cz.

Právě Polsko má s Ruskem mimořádně neblahou zkušenost. Kořeny dramatu lze vystopovat již před mnoha staletími, kdy probíhaly konflikty mezi polsko-litevskou republikou a Moskvou. Polský projekt byl svého času natolik úspěšný, že území zahrnovalo v 17. století i ruský Smolensk. Sílící carská říše ale postupně provedla odvetu. Výsledkem bylo od roku 1772 provedené trojí dělení Polska, kdy většinu země uzmulo právě Rusko. Samostatné Polsko přestalo existovat. Když bylo v roce 1918 obnoveno, následovala válka s leninským Ruskem, těsně před druhou světovou válkou pak Sovětský svaz získal po dohodě s nacisty tehdejší východní polská území. Hluboká zranění minulosti dosud nejsou zahojena a současnost rány znovu otevřela dokořán.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.