Jak najít hřiby o víkendu: Mykoložka popsala, kde je aktuálně největší šance nasbírat plné koše hub

Hřib dubový - ilustrační foto
Hřib dubový – ilustrační foto
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2021

Víkend vytáhne do lesů řadu houbařů, ti zkušenější půjdou na jisto, ti méně zkušení vyrazí zkusit třeba i novou lokalitu a pak se vrátí zklamaní. Mykoložka Tereza Tejklová poradila, jak zvýšit šanci na nález hřibovitých hub. "Základem je vyrazit do místa, kde dost napršelo, ale také myslet na to, že houby potřebují také teplo. Houbaři nyní nechodí do jehličnatých lesů, ale do listnatých lesů, zajímavé jsou také prosluněné stráně a aleje," doporučila mykoložka a houbařka Tereza Tejklová pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku panují teplé noci a bouřky přinesly dostatek vláhy. Dalo by se říci, že na houby jsou nyní ideální podmínky. Přesto se řada houbařů vrací z lesů s prázdným košíkem a zklamání je ještě umocněné tím, že sousedům či kamarádům se mnohdy daří výrazně více. Podle mykoložky Terezy Tejklové je zásadní volba lesa, v jehličnatém lese je šance na úspěch zatím poměrně malá.

"V současné době je ideální vyrazit do listnatých lesů, kde rostou duby a buky. Základem je vytipovat si místo, kde dost napršelo, ale také myslet na to, že houby potřebují teplo. Houbaři nyní nechodí do jehličnatých lesů, ale do listnatých lesů, zajímavé jsou také prosluněné stráně a aleje. Dobré jsou také lesní cesty, kde tráva drží vodu. Nejvíce nyní »​jedou« hřiby dubové, koloděje a kováři. Koloděje lze najít i někde v městském parku, třeba na nějakém dětském hřišti, kde jsou stromy. Koloděj se objevuje v parcích v městské zástavbě, kovář jen v lese. Ještě bych ráda řekla, že čistý dubový les také nezaručí úspěch, dobrý je mix listnatých stromů, kde převažuje dub a buk," poradila houbařům přes ŽivotvČesku.cz zkušená mykoložka a dodala jedno varování, které se týká právě kolodějů a kovářů.

"Na koloděje a kováře si určitě dávejte pozor, za syrova jsou totiž tyto krásné houby mírně jedovaté, je dobré je pořádně povařit, doporučuje se alespoň 30 minut. Dejte si pozor při rychlém smažení, tyto barevné hřiby je opravdu lepší vařit - výborné jsou do guláše nebo pod maso," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Tejklová s tím, že kováře a koloděje od sebe odlišuje hlavně barva třeně - koloděj má na nožičce síťku, kovář ji nemá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.