Kdo stojí za poškozením plynovodů Nord Stream. Bezpečnostní expert Josef Kraus ukázal na 3 možné aktéry

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2022

Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí, nicméně zatím to nemohl udělat, protože pro to nezískal povolení. Konsorcium Nord Stream AG se sídlem ve švýcarském kantonu Zug o tom informovalo v úterní tiskové zprávě. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, kdo podle něj může mít největší zájem na tom, že došlo k poškození plynovodů. Z jeho slov vyplynulo, že jsou tu tři »hráči«.

Úřady Dánska a Švédska oblasti v moři, kde se nacházejí poškozená místa na plynovodu, na dobu vyšetřování uzavřely. Podle konsorcia dánské úřady počítají s tím, že jim vyřízení žádosti o povolení k inspekci potrvá více než 20 dnů. Společnost Nord Stream AG si na prohlídku poničených míst na potrubích objednala firmu z Norska.

Dánsko minulý týden nejdříve oznámilo únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Úniky na třech různých místech jsou poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách. Podle Evropské unie a NATO je poničení plynovodů sabotáž.

Podle evropských politiků i Evropské unie za havárií stojí úmyslné útoky, Moskvu přímo neobvinili. Kreml již dříve uvedl, že zastavení toku plynovodů podle něj není v zájmu Ruska ani Evropy. Moskva odmítá, že by byla za škody zodpovědná, a naopak zmiňovala Spojené státy.

"Ještě bych doplnil jednoho aktéra, o kterém se začíná spekulovat, a to je PoIsko. I v zájmech Polska je něco takového provést, je to i o schopnostech Polska něco takového provést. Jednoduše přitlačit na Němce, že už není cesty návratu. Domluvit se s Rusy na tom, že nechat si posílat plyn tímto potrubím už není na stole. Neznamená to, že je z něčeho obviňuji, ale je to další hráč, v jehož zájmu se něco takového stalo, byť nadále si osobně myslím, že nejpravděpodobnějším aktérem toho všeho je Rusko, protože my můžeme tu historii dohledat. Nejprve se vymlouvali na rozbité turbíny, potom bylo prokázáno pálení plynu na hranicích, aby nebylo možné ho dodávat, teď mají další technikálie, proč nemohou plyn dodávat, čímž se vyhýbají různým arbitrážím a soudům v rámci smluv. Takže ono to hraje ve prospěch Ruské federace. A podle toho, jak se Rusové chovají, je to pořád nejpravděpodobnější aktér. Ale je potřeba zmínit, že to bylo ve prospěch Spojených států i ve prospěch Polska, kdy oba aktéři mají možnosti něco takového provést," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.