Lidé čím dál častěji zvažují alternativní zdroje energie. Problém je s jejich nedostatkem, říká ekonom Petr Studnička. Promluvil o návratnosti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2022

V dobách zdražování energií se leckomu zdá investice do alternativních zdrojů rozumnější a vhodnější než kdy dřív. Například takové solární panely či tepelná čerpadla mohou v dlouhodobém horizontu peněženkám značně ulevit. "Pokud teď někdo shání krb, solární panely či tepelné čerpadlo, tak většinou nepořídí," řekl ale pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička. Prozradil také, proč tomu tak je a za jak dlouho se investice do těchto zdrojů energie domácnosti vrátí.

Rostoucí ceny energií, vytápění, pohonných hmot a také potravin jen málokoho nechávají klidným. Už nyní je řada lidí rozhodnutá, že v rámci úspory za energie bude například v zimě vytápět na nižší teplotu. Leckdo také uvažuje nad pořízením alternativních zdrojů energie, které v dlouhodobém měřítku rozpočtu výrazně uleví. Nyní je v tom ale háček.

"Ekonomicky se to určitě vyplatí, samozřejmě je to i nějaká alternativa. Problém je ale s nedostatkem těchto materiálů. Pokud tedy teď někdo shání krb, solární panely či tepelné čerpadlo, tak většinou nepořídí a dočká se ho až příští rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom Petr Studnička.

Vzhledem k tomu, že myšlenka na pořízení těchto zařízení v tuto chvíli není neobvyklá, není třeba dlouho pátrat po tom, čím je nedostatek způsobený. "Samozřejmě extrémní poptávkou, která je živena zvyšujícími se cenami energií a doporučením vytvářet si nějaký alternativní zdroj energie," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

Informace o možných energetických úsporách pro domácnosti poskytuje nově spuštěný rádce na webu www.setrim.cz. Funguje jako energetický kalkulátor, která umožňuje každé rodině spočítat optimální spotřebu. Díky tomu si lze individuálně vypočítat, za jak dlouho by se například taková investice do solárních panelů do rozpočtu vrátila. Obecně to ale kvůli vysokým cenám energií v tuto chvíli není dlouhá doba.

"Pokud budeme u elektřiny a zemního plynu vycházet ze současných cen, tak návratnost se významně zkracuje, třeba řekněme někdy k osmi letům. Pokud bychom brali v potaz původní ceny, tak je ta doba samozřejmě delší," dodal ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.