Lukáš Pollert se vysmál kroku vlády, která se pyšní snížením spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Rozdíl v tom nevidím, říká

Lékař Lukáš Pollert
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2022

Vláda se rozhodla udělat lidem radost a zareagovala na současné ceny pohonných hmot tím, že schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Mezi řidiči panuje obava, aby se úleva neztratila v maržích čerpacích stanic. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vládní krok lékař Lukáš Pollert (52), který se domnívá, že při současných cenách a takto pro běžného řidiče mizivé slevě to prakticky nikdo nemůže ani významně pocítit.

"Myslím si, že když se třeba přidá 5 až 7 procent k platu, tak je to směšné. Oproti tomu, když se přidá třeba 50 procent, tak to člověk pocítí a vnímá tu změnu a má radost. Ale pokud se bavíme, jestli bude benzín levnější o korunu padesát, že tedy nebude stát 46 korun, ale bude stát 44 korun a 50 haléřů, tak je to naprosto směšné a nemá snad smysl to ani zveřejňovat. Kdyby třeba zlevnil o 10 korun, tak řeknu, panečku, to je nějaká změna," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický lékař pohledem běžného spotřebitele, který na Twitteru k tématu s nadsázkou uvedl, že rozdíl ve slevě nevidí.

Ke snížení spotřební daně na pohonné hmoty dojde, byť se k tomu vláda v minulých týdnech stavěla spíš odmítavě. "Pomůže to všem občanům, kteří potřebují jezdit autem, i všem dopravcům. Toto opatření pomůže všem lépe snášet nárůsty cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala (57).

Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (58) platné od 1. června do 30. září. Kabinet v reakci na růst cen paliv také schválil balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Podle Stanjury ještě vláda bude muset najít správnou legislativní cestu, aby byla novela zákona o spotřební dani schválena Parlamentem co nejrychleji.

Část dopravců a řidičů se ale obává, aby ke snížení cen skutečně došlo a úleva neskončila v peněženkách majitelů čerpacích stanic. Před několika dny o tom pro server Novinky mluvil právě i ministr financí. "Ze zkušeností na ministerstvu víme, že se v minulosti pokles sazby daně v konečných cenách pohonných hmot příliš neprojevil a zejména krátkodobě zůstal spíše v maržích prodejců. Ty samozřejmě můžeme podle zákona o cenách regulovat, ale nechceme dělat žádná politicky laciná gesta," uvedl Zbyněk Stanjura. Dnes už ale připustil, že o tom chce s petrolejáři jednat.

Čerpací stanice totiž musí denně hlásit průměrné prodejní ceny, ministerstvo financí jim tuto povinnost zadalo v polovině března. "S výsledky kontrol nejsem spokojený a budu o tom jednat. Jednou z dalších možností je, a velmi vážně to zvažujeme, stanovení maximálních marží. Máme totiž k dispozici již podrobnější informace a delší časovou řadu údajů," uvedl ministr podle ČTK. Kombinace všech vládních opatření by podle Zbyňka Stanjury mohla snížit cenu jednoho litru pohonných hmot o čtyři až 4,50 koruny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.