Mikuláš Ferjenčík zhodnotil, jak je na tom Česko s ekonomikou. A popsal, v čem vidí největší riziko

Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík
Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2021

Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí v tiskové zprávě ministerstvo financí. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun. "V současnosti je největší riziko, že nás agentury a věřitele ohodnotí za rizikovou zemi a začnou nám růst úroky za státní dluh, což se něco podobného stalo v Řecku a potom hrozí rychlá dluhová spirála," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně klesly o 26,2 miliardy na 441,8 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 21,7 miliardy na 374,6 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 72,1 miliardy na 633,8 miliardy korun.

"Myslím si, že pro letošní rok se toho moc už změnit nedá. Asi se dají ušetřit jednotky či desítky miliard v provozních nákladech ministerstev, ale už se rozpočet nezachrání. Spíše je potřeba řešit, aby se nezvýšily zákonem dané výdaje v rámci předvolebního boje, protože to by byl další velký průšvih pro státní kasu. A potom je potřeba řešit, jak dál do budoucna, kde ta cesta má nějaké čtyři složky. Tedy posílit růst, aby se nám lépe dařilo a tím pádem budou lepší příjmy státu, dělat nějaké úspory v provozu, zlepšit výběr daní, a když to nebude stačit, tak holt musíme hledat nové příjmy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík svůj pohled na současnou českou ekonomiku.

Ministerstvo financí zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního dubna 313,1 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 202,3 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 26,9 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 83,9 miliardy korun. Za letošní leden až duben MF celkovou pomoc vyčíslilo na 95,1 miliardy korun.

Podle Mikuláše Ferjenčíka nečekají Česko zejména po volbách lehké časy. "Záleží, co se stane letos v létě. Vypadá to, že předčasné volby spíše nebudou a bude tedy hodně záležet na tom, jakou vláda udělá sekyru v rámci předvolební kampaně. A po volbách je potřeba, aby stát začal šetřit, protože stát na to nemá," dodal pro ŽivotvČesku.cz poslanec za Piráty.

Na celý letošní rok je nově schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Původně byl rozpočet schválen s deficitem 320 miliard korun.

Za celý loňský rok ovlivněný dopady pandemie skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.