Množí se případy nákazy dvěma variantami koronaviru. Rastislav Maďar upřesnil, jaký to může mít vliv na průběh nemoci

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Od doby, co se ve světě rozšířil koronavirus SARS-CoV-2, se stále rozvíjí jeho nové varianty. V zahraničí proto dochází i k takzvaným »dvojitým infekcím«. Člověk se tak může nakazit kupříkladu variantou alfa i delta zároveň. Takových případů není zatím mnoho a mezi lidmi panují obavy, jaký průběh nemoci mohou při nákaze dvěma variantami mít. "Při nákaze dvěma variantami bude závažnost průběhu určovat ta nebezpečnější z nich," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar (48).

Alfa, beta, gama a delta. Takové jsou názvy aktuálně obávaných variant koronaviru. Nové mutace podle odborníků vznikají v podstatě neustále, jen minimum z nich má ale skutečný klinický význam. Celosvětově už se objevilo několik případů, kdy byli pacienti nakaženi dvěma variantami zároveň, není jich ale mnoho.

Mezi lidmi vyvstávají otázky ohledně dvojité infekce - panují obavy z toho, že vůči ní bude ochrana očkováním méně účinná, případně z toho, že průběh onemocnění covid-19 bude pak výrazně horší. Hodně diskutované obavy ovšem vyvrátil uznávaný epidemiolog, který objasnil, co se v těle při nákaze dvěma variantami odehrává.

"Při nákaze dvěma variantami bude závažnost průběhu určovat ta nebezpečnější z nich s lepší vazbou na receptory. Velikost infekční dávky rizikovějšího kmene bude tedy důležitější než to, kolika variantám koronaviru je člověk exponován," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

Mutace, které byly dříve označovány podle zemí, ve kterých byly poprvé zjištěny, jsou často nakažlivější a mohou způsobovat větší virovou nálož. V České republice aktuálně převládá varianta delta, která podle agentury Public Health England může být i zčásti odolnější vůči vakcínám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.