Některé firmy kvůli energiím zvažují snížit stavy zaměstnanců. Ekonom promluvil o výhledu na rok 2023

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2022

Téměř pětina českých firem zvažuje kvůli rostoucím cenám energií snížit stavy svých zaměstnanců. Abnormálně vysoké ceny plynu a elektřiny způsobují potíže zejména podnikům v energeticky náročných odvětvích, jako jsou pekárny, sklárny nebo hutě. Propouštění by se mělo týkat hlavně administrativních pozic ve službách, dělnických nebo technických pozic. Vyplývá to z ankety mezi zástupci podniků, tedy Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu dopravy a Asociací malých a středních podniků. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu, jaký vývoj ohledně cen energií předpokládá pro rok 2023. Podle něj situace bude méně příznivá než letos, a to z důvodu, že ruský plyn patrně nebude, čímž nedojde k naplnění zásobníků.

"Zatím jsme zaznamenali případy propouštění menšího počtu zaměstnanců, a to u jednotek zaměstnavatelů na kraj v rámci celé ČR. Na dělnických pozicích je propouštění většinou spojeno s drahými vstupy energií a surovin, kde firmy bojují především s jejich nepravidelnými dodávkami. Nejvíce ohrožené jsou zejména energeticky náročné provozy, například sklárny, ocelárny, výroba keramiky, potravin, ale i kovovýroba a další obory," řekla ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu Dagmar Kužvartová.

Firmy jsou podle ní z důvodů cen energie a vstupů donuceny odmítat zakázky, omezit výrobu a v důsledku toho propustit i některé zaměstnance. "Je patrné, že skokové nárůsty cen energie některé firmy zasahují velmi vážně, a proto potřebujeme, aby ministerstvo průmyslu dotáhlo slíbená konkrétní opatření, která by mírnila dopady prudkého nárůstu cen energie pro všechny velikosti firem. Pomoci může i kurzarbeit, u kterého prosazujeme jeho rychlé dopracování," dodala.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy bude situace v dalším roce komplikovaná. "Energie budou zdražovat i v příštím roce, protože se naplno projeví růst z velkoobchodních cen letošních, nicméně velkoobchodní ceny burzovní už nyní klesají, což je pozitivní zpráva. Plyn zlevnil od konce ledna dokonce o 66 procent, takže pokud nedojde k závažnému průběhu zimy, to znamená, že by byly tuhé mrazy, tak je velká naděje, že letošní zimu zvládneme. Náročnější ale bude další zima, protože nebudeme mít zcela naplněné zásobníky, protože se dá odhadovat, že ruský plyn nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš upozornil, že firmy z oborů, jako jsou sklárny, pekárny, hutě a obecně zpracovatelský průmysl, již například nenabírají nové zaměstnance jako náhrady za odchozí či sáhly k přímému propouštění zaměstnanců. Velké firmy podle něj reálně zvažují rovnou odchod do zahraničních lokalit. Do konce roku očekává, že k propouštění sáhne minimálně pětina firem, zejména v energeticky náročných oborech, ale dopad předpokládá i v těch ostatních.

Rovněž podle posledního šetření mezi členy Hospodářské komory skoro pětina firem zvažuje snížit počty zaměstnanců. Propustit některé z nich chtějí zejména velké podniky nad 500 zaměstnanců. Z odvětvového hlediska jde spíše o podniky působící ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Nejméně příznivá situace je v Karlovarském a Zlínském kraji.

"Toto šetření se ale mezi podniky uskutečnilo v srpnu před zastropováním cen energií a přijetím úsporného tarifu. Řada podniků, na které se zastropování cen vztahuje, tak svůj plán snížit stav zaměstnanců do konce letošního roku mohla nově přehodnotit," dodal mluvčí komory Miroslav Diro.

Situace s cenami energií se navíc podle něj začíná stabilizovat a ceny na burzách pozvolna klesají. Firmy vývoj cen energií sledují, nálada mezi podniky se mírně uklidnila. Firmy zavádějí opatření vedoucí ke snížení spotřeby energií, aby nemusely propouštět zaměstnance, poznamenal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.