Nostradamus předpověděl na rok 2022 světovou válku, tvrdí vykladači proroctví. I ve zlých dobách potřebujeme najít smysl, vysvětlila odbornice

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2022

Je jednou z nejcitovanějších postav 16. století. Přestože byl Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus, lékařem, většina lidí ho dodnes zná jako proroka. Někteří vykladači jeho komplikovaných čtyřverší, kterými popisoval budoucnost, jsou přitom přesvědčeni, že dokázal na rok 2022 předpovědět začátek třetí světové války. Vliv těchto zpráv na lidskou mysl popsala pro ŽivotvČesku.cz psychoterapeutka Klára Rudolfová.

Nadšenci zabývající se interpretací Nostradamových slov tvrdí, že z jeho veršů vyvodili začátek velkého vojenského střetu v roce 2022. A nutno podotknout, že se tento jejich výklad objevil ještě před invazí Ruska na Ukrajinu. Iniciátorem války, kterou je možné chápat jako celosvětový konflikt, má být jistý východní král, který si bude chtít uzurpovat moc v celé Evropě. Tato událost je v Nostradamových spisech údajně uvedena hned dvakrát, ale jako obvykle - bez konkrétního data, které si musí badatelé vydedukovat sami.

Zároveň podle vykladačů nejde o izolovanou událost, ale řetězec událostí. Válce má předcházet přiblížení vesmírného tělesa k Zemi, a až se tak stane, Evropu údajně napadnou Číňané. Jenže v Nostradamově době bylo Rusko považováno za severskou mocnost, zatímco dnes ho řadíme mezi východní státy. Bude tedy agresorem Putin? Nebo Čína? Nebo se snad spojí a budou postupovat společně? Kdo ví…

Problémem je, že Nostradamova komplikovaná čtyřverší pracují s náznaky či metaforami, konkrétní obsah jim dávají právě až vykladači, kteří chtějí najít důkaz, že některé historické události skutečně předpověděl. Říšský ministr propagandy Joseph Goebbels (1897 - 1945) prý například věřil, že francouzský prorok předpověděl vítězství Německa ve světovém konfliktu. Po roce 2001 zase někteří vykladači spojovali jeho předpovědi s teroristickým útokem na Spojené státy americké z 11. září.

Právě nejistota je přitom podle psychoterapeutky Kláry Rudolfové to, co nás k předpovědím a proroctvím přitahuje. "Jako lidé potřebujeme něčemu věřit, dostávat odpovědi na otázky, i ve zlých dobách potřebujeme najít nějaký smysl. Věštby a proroctví mohou pomoci v tom, že dávají určitou naději," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornice na lidskou mysl a duši. "Stejně tak ale mohou i uškodit, pokud se k nim příliš upneme. Pak nás mohou vyděsit, dostat do nepohody. V tu chvíli je důležitá podpora našeho okolí, je potřeba mluvit o svém strachu, zavolat blízkým a klidně se i ptát, co si o tom, co řekl Nostradamus, myslíš?" vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Klára Rudolfová.

V každé době přitom existují lidé, kteří Nostradama hájí. Jeho životopisné údaje podle nich svědčí o tom, že mínil své předpovědi upřímně. Byl prototypem renesančního člověka s širokým záběrem, věnoval se lékařské vědě, astrologii, astronomii i výrobě léků. Nesrozumitelnost a tajuplnost proroctví je podle jeho příznivců dána tím, že žil v nebezpečné době, v níž bylo třeba být opatrný.

Opatrní bychom podle psychoterapeutky měli být i my. "Pro naši pohodu je důležitá i disciplína ve smyslu umět zastavit příliv zpráv, které se na nás o konfliktu na Ukrajině valí. Vypnout televizi, počítač, rádio a prostě si od toho odpočinout," dodala pro ŽivotvČesku.cz Klára Rudolfová.  

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.