Obavy ze sršně asijské jsou čím dál větší. Otázkou je, kdy se objeví v ČR. Včela je pro ni něco jako fast food pro člověka, říká entomolog

Sršeň asijská
Sršeň asijská
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2023

Sršeň asijská je nebezpečí, kterého se přímo děsí čeští včelaři. Její výskyt byl v minulosti zaznamenán v sousedním Německu. Charakteristicky zbarvený zástupce hmyzí říše z čeledi sršňovitých může být velkým rizikem. Entomolog Tomáš Melichar popsal, jak je to s jejím výskytem na území České republiky. "Je to další predátor pro včely, které loví. Proto nikdo neví, co tu může způsobit. Velikostí je podobná naší sršni s rozdílem, že je černá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že včela medonosná je pro útočného predátora něco jako pro člověka jídlo z fast foodu. Portál Seznam Zprávy nedávno uvedl, že včelaři žádají veřejnost o pomoc s mapováním podezřelých hnízd.

Migrující druh sršně - sršeň asijská - se poprvé objevila na území Evropy v roce 2004. V následujících letech se šířila rychlostí 100 kilometrů za rok, ale časem se její postup zpomaloval. V Česku se může objevit už brzy, protože byla evidována už dříve v Německu.

"Velké riziko tkví v jedné věci, a to je, že je to další predátor pro včely, které loví. Proto nikdo neví, co může její výskyt způsobit. Velikostí je podobná naší sršni. S tím rozdílem, že je černá - čímž je určitě rozpoznatelná. Můj kolega Jean Haxarie ji ve Francii objevil, je to uznávaný entomolog. A včelaři za ním chodili, oč se jedná," popsal pro ŽivotvČesku.cz člen České společnosti entomologické při České akademii věd Tomáš Melichar, jaká hrozba je spojená se sršní asijskou na území ČR.

Portál Seznam Zprávy uvedl letos v únoru, že sršeň asijská do Česka zatím nedorazila, podle odborníků je to ale otázka času. Včelaři přitom v posledních letech čelí mnoha dalším problémům.

"Včela medonosná má velký problém. Letošní zimu nepřežilo 251 tisíc včelstev, to znamená, že 41 procent včelařů přišlo o včely, což je extrémní číslo za posledních »x« let. Úhyny tu byly, ale ne takto masivní," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Augustin Uváčik z Výboru pražských včelařů s tím, že je důležité, aby lidé k nepříznivé situaci přistupovali s respektem.

Pokud by tak lidé narazili na podezřelé hnízdo, o němž by se mohli domnívat, že může jít o invazivní druh sršně, je vhodné na něj upozornit. "Pokusit se udělat fotografii a poslat ji orgánům ochrany přírody, které mají v kompetenci sběr dat a analýzu invazních druhů," citoval portál Seznam Zprávy Helenu Prokovou - včelařku a expertku na chování sršně asijské.

"U nás ještě není zaznamenaná, ale už je v Německu. Z jižní Francie doputovala do Bavorska. Proto se dá očekávat, že brzy bude v Česku. Myslím si, že vliv na její pohyb teplé počasí nemá, byť patří mezi teplomilnější hmyz," dodal entomolog Tomáš Melichar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že druh sršně původem z jihovýchodní Asie je stejně nebezpečný jako normální sršeň.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.