Počasí šetření nepřeje, některé společnosti už zahájily topnou sezónu. Ekonom upřesnil, kolik si lidé připlatí za teplo

Důchodce - Ilustrační snímek
Důchodce – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2021

Počasí přineslo už koncem srpna citelné ochlazení a závěr letních prázdnin se nesl ve znamení deště a chladných teplot, které klesaly v odpoledních maximech na 14 °C, někde i níže. Některé teplárenské společnosti se rozhodly, že počátkem 1. září už naplno zahájí topnou sezónu, protože nový měsíc provází spíše podzim než letní teloty. Podle ekonoma Lukáše Kovandy (40) dojde k postupnému zdražování, které se bude týkat právě i tepla. "Teplo by mělo zdražit v rámci pěti až deseti procent. Je třeba počítat také s tím, že topná sezóna může být i přerušena. Domácnosti, které topí elektřinou, si připlatí dramaticky více," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ačkoli ještě stále trvá astronomické léto, které oficiálně končí až za tři týdny, venku to vypadá, jako by už podzim převzal nad počasím nadvládu. Teploty prudce klesly, deštivé dny se staly běžnou součástí života a sluneční paprsky, aby člověk pohledal. Proto není překvapením, že některé teplárenské firmy se uchýlily k zahájení topné sezóny už od prvního září. Podmínkou je přitom skutečnost, že dva dny po sobě klesne rtuť teploměru pod 13 °C.

"Podle našeho průzkumu si již vytápění na uplynulý víkend vyžádali odběratelé například v Liberci, Mariánských Lázních či Ostrově. Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého babího léta ještě během září. V roce 2018 průměrná denní teplota v České republice klesla trvale pod 13 stupňů až 24. září, předloni začala první vlna ochlazení 7. září a loni první dlouhodobější pokles teplot, který by naplnil podmínky pro vytápění, přišel až 25. září. Letos předpověď naznačuje, že se někde začne topit už začátkem září, ale pak se opět oteplí a vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení," uvedl pro ČTK mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.

Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda upřesnil, jak to bude s cenami tepla, kdy jeho dodávky v současné době obyvatelé některých domácností kvůli počasí nutně potřebují.

"Zatím teplárenské společnosti ceníky nemění, ale může to přijít samozřejmě na podzim, většinou pak v lednu. Lidé by nyní zdražování tedy neměli pocítit, hlavní náraz přijde právě až na podzim a bude to pokračovat do začátku nového roku 2022. Teplo by mělo zdražit v rámci pěti až deseti procent, plyn pak asi o deset procent a nejvyšší nárůst cen zaznamenáme bohužel u elektřiny - až 15 procent. Zdražování se samozřejmě dotkne i ceny vody – tam by se to mělo držet do deseti procent," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dobře by na tom měli být lidé, kteří využívají k topení v domácnosti plyn.

"Ceny nebudou tak razantní u vytápění plynem a je třeba počítat také s tím, že topná sezóna může být i přerušena, pokud dojde ke změně podmínek počasí a teplot, jestliže se oteplí. Domácnosti, které topí elektřinou, si připlatí dramaticky více než domácnosti, které elektřinu používají pouze pro nějakou běžnou základní spotřebu – například pro svícení, vaření a tak dále. U tohoto typu vytápění bude cenový nárůst opravdu výrazný," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.