Respirátory by v MHD mohly nahradit roušky. Ministr Adam Vojtěch chce ale ochranu úst a nosu zachovat

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Při zachování základních hygienických pravidel není městská hromadná doprava v Praze riziková pro přenos viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Vyplynulo to z velkého testování 558 vzorků z vozů a dalších prostor hromadné dopravy, které začátkem dubna odebrali vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Živý a přenosu schopný virus se podle výsledků neobjevil ani v jednom vzorku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) se vede debata, zda respirátory v prostorech veřejné hromadné dopravy nahradí chirurgické roušky. "Obecně si ale myslím, že v MHD by nějaká ochrana úst a nosu měla být zachována," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vzorky vědci sbírali v době vrcholící pandemie vždy na konci dne v autobusech, tramvajích, vlacích a na nástupištích. Část také nasávali přímo ze vzduchu. Podnik uvedl, že ze všech 558 vzorků testy virus odhalily pouze v šesti případech a pokaždé šlo o neživé, tedy neinfekční částice. Na průzkumu, který byl prvním svého druhu v zemi, spolupracovali i vědci z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Vědci vzorky hodnotili hned několika metodami. "Kombinace PCR testů, nových biosenzorů i následná kultivace podezřelých vzorků nám umožnila získat celkový obraz o přítomnosti a infekčnosti, resp. v tomto případě neinfekčnosti viru ve veřejné dopravě. Výsledky studie nám ukázaly, že cestující v pražské MHD nejsou ohroženi přenosem infekce za předpokladu dodržování základních hygienických pravidel," uvedl koordinátor analýz z Fyzikálního ústavu AV ČR Alexandr Dejneka.

"Ten závěr je takový, proč se nemoc tolik v těchto prostorech nešíří, tak i díky tomu, že se uplatňuje v MHD ochrana úst a nosu, to znamená nošení respirátorů. Potvrzuje se tedy, že je dobře, když se v těchto prostorech lidé chrání. Jestli půjdeme cestou změny respirátorů na chirurgické roušky, o tom teď vedeme debatu. Možné to je. Navíc se ukazuje, že to ale musí být chirurgické roušky, které mají svůj ochranný smysl a v letním období mohou být přívětivější. Obecně si ale myslím, že v MHD by nějaká ochrana úst a nosu měla být zachována, ale jak bude nastavena, to budeme zvažovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch.

Generální ředitel DPP Petr Witowski uvedl, že výsledky potvrdily závěry obdobných studií ze zahraničí. Osvědčila se podle něj opatření, které podnik zavedl, jako intenzivnější a četnější úklid vozidel nebo systém větrání v dopravních prostředcích. "Nastavili jsme nový hygienický standard, ze kterého slevovat nebudeme. Na druhé straně je potřebné i v MHD dodržovat elementární hygienická pravidla," uvedl. "Díky iniciativě DPP proběhl unikátní výzkum, jehož výsledky mohou posloužit jako silné argumenty i pro jiné dopravní podniky v ČR," dodal náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

DPP v období pandemie přijal řadu opatření. Do vestibulů stanic metra instaloval 120 dávkovačů s dezinfekcí. Denně čistí a dezinfikuje vozy včetně madel, tlačítek a tyčí. Cestující musí mít stále ve veřejné dopravě respirátor či nanoroušku, respirátor je možné zakoupit v informačních střediscích a předprodejních místech podniku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.