Rezort ministra Vlastimila Válka odpověděl na dotaz, kdy konečně lidé sundají respirátory a jak to bude v případě nově schválených vakcín

Ministr Vlastimil Válek
Ministr Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2022

Vrátí se Česká republika někdy k životu před pandemií, tedy bez povinných respirátorů a dalších opatření? To je otázka, na kterou by rád znal odpověď snad každý Čech. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mluvčího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61), který odmítl být konkrétní, ale ubezpečil, že situaci rezort řeší. Podobně tomu bylo v případě, jak to bude s vakcínami takzvané druhé generace.

Za vakcíny proti covidu-19 ministerstvo zdravotnictví jejich výrobcům zaplatilo od zahájení očkování do konce loňského listopadu více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva. Od začátku očkování 27. prosince roku 2020 zdravotníci aplikovali přes 17 milionů dávek vakcíny. O něco nižší počet vakcín by měl podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dorazit v letošním roce. Objednáno je prozatím 14,7 milionu dávek. Pokud jde o další nákupy, ministerstvo zdravotnictví o nich bude diskutovat. Aktuálně je největším problémem, že současné vakcíny, kterými se očkuje, nedokáží plně vykrýt dominantní variantu omikron či deltu, protože jsou připraveny na původní kmen viru - wuchanský.

"Ministerstvo zdravotnictví v rámci expertních skupin vede kontinuálně diskuze nad očkovací strategií a snaží se neustále hledat cesty, jak ji co nejvíce zefektivnit. Zohledňuje zejména stanoviska Evropské lékové agentury, kterou Ministerstvo zdravotnictví vnímá jako nejvyšší autoritu v oboru vakcinologie a jejím závěrům se maximálně věnuje. V případě nových vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou Ministerstvo zdravotnictví povede diskuze o jejich případném nákupu," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Pokud jde o respirátory, tak od konce října platí kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Ve venkovním prostoru je nutné nosit ochranu dýchacích cest, splňující dané podmínky, pokud v místě dochází ke kumulaci osob. Tedy například při koncertech, sportovních utkáních. Ohledně ochrany nosu a úst není stále mezi odborníky termínově jasno, kdy by mohlo dojít ke zmírnění pravidel.

"Veškeré změny v platnosti protiepidemických opatření jsou odvislé od aktuální epidemické situace a není tedy možné jejich podobu exaktně predikovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí rezortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Epidemiolog Roman Prymula je názoru, že ještě pár týdnů bude potřeba počkat. "Teď respirátory určitě sundavat nebudeme, protože to je jedna z mála pomůcek, které fungují i proti omikronu a na řadu diskuze, kdy bychom je alespoň dočasně mohli sundat, přijde určitě záhy, ale myslím si, že nejdříve to bude někdy začátkem jara," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že významně bude záležet na dalším vývoji epidemie, který se ale jeví jako příznivý v tom smyslu, že nepřibývá těžkých případů s covidem.

Čísla nakažených v poslední době strmě stoupala hlavně v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron, denní přírůstky nakažených byly rekordní. Minulý týden testy opakovaně prokázaly přes 30.000 potvrzených nákaz denně, ve středu to bylo skoro 55.000 nakažených, zatím nejvíc za jeden den. U dalších tisíců lidí se covid prokázal opakovaně. Na rozdíl od počtu nakažených a hospitalizací ale zatím výrazně neroste počet úmrtí ani lidí se zmíněným těžkým průběhem covidu.

Omikron je sice mnohem nakažlivější a častěji proráží imunitu získanou proděláním nemoci i očkováním než předchozí typy koronaviru, většinou má ale mírnější průběh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.