Řidič autobusu popsal práci v době koronaviru. Jakmile se pustí klimatizace, tak je vir v celém autobusu, říká

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 3. 2021

Koronavirová situace v Česku není jednoduchá pro nikoho a už vůbec ne pro osoby, které jsou v rámci povolání denně ve styku s cizími lidmi. Mezi takové patří například prodavačky či osoby zaměstnané ve veřejné dopravě. Nejen, že se obávají o své zdraví, ale musí se často potýkat i s lidmi, kteří nechtějí dodržovat opatření. "Když člověk vejde s rouškou a vzadu ji sundá, tak už to neovlivním, bohužel tam ani nevidím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz řidič autobusu, který jezdí v Praze i mimo ni a nepřál si kvůli obavám ztráty zaměstnání zveřejnit své jméno. Říkejme mu třeba pan Jiří.

Řidiči autobusů se denně setkají s desítkami i stovkami cizích lidí, které převážejí z bodu A do bodu B. Podle platných nařízení museli mít cestující ještě nedávno roušku, dnes už je povinný respirátor. Lidé o opatřeních ví a většinou je naštěstí i dodržují.

"Většinou jsou lidé slušní a bezproblémoví, když ale člověk vejde s rouškou a vzadu ji sundá, tak už to neovlivním, bohužel tam ani nevidím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz pan Jiří, který jezdí z Prahy do okolních měst a vesnic.

Kdo přijde bez ochrany úst a nosu, do autobusu se zkrátka nedostane. "Když respirátor nemá, tak má smůlu. Na dveřích je jasná cedule, že vstup je podmíněn zakrytím dýchacích cest. Takovému řeknu, že prostě nejede, moc se s nimi člověk nemůže bavit," vysvětlil řidič pro ŽivotvČesku.cz, jak se potýká s lidmi, kteří opatření dodržovat nechtějí.

Starší cestující problémy obvykle nedělají. "Pár lidí už jsem vyhodil, většinou ty mladší. Prostě mi řekli, že respirátor nemají, oni si s tím hlavu nelámou a myslí si, že před nimi člověk padne na zadek," popsal dlouholetý zaměstnanec společnosti veřejné dopravy pro ŽivotvČesku.cz, jak odpůrci nařízení argumentují.

Ne všichni řidiči se však nechtějí s rebelanty potýkat. "Jsou mezi námi i tací, kteří je raději pustí, aby si nestěžovali a oni pak neměli problémy. To já ale nejsem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz pan Jiří, který zdůraznil, že počet cestujících se v době covidu oproti běžnému provozu výrazně snížil.

Při kontaktu s cizími lidmi jsou i zaměstnanci hromadné dopravy vystaveni nebezpečí nákazy. "Bojím se, ale neudělám nic. Když nabírám lidi a beru peníze, tak se chráním, pak můžu respirátor sundat, ale je to k ničemu. Jakmile se pustí klimatizace, tak je vir stejně po celém autobusu. Ale řídit 8 hodin v respirátoru je nepříjemné," doplnil šofér pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.