Totální lockdown jako alternativa, o které je nutno uvažovat, říká epidemiolog Roman Prymula

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 2. 2021

V českých nemocnicích bylo v neděli s covidem 5301 pacientů, z toho 941 v těžkém stavu. Ve srovnání s předchozí nedělí byl počet hospitalizovaných o 550 nižší. Situace i nadále je v souvislosti s vývojem epidemie riziková. Personál nemocnic je vyčerpaný a je ho nedostatek. Podle možných scénářů odborníků by nejvíce efektivní bylo přejít k lockdownu a zabrzdit tak šíření viru. "Pokud se nedaří klasickými opatřeními srazit vysoké počty nově nakažených a hospitalizovaných, je lockdown alternativou," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula (56).

Minulý čtvrtek vláda jednala o zpřísnění opatření. Kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku rozhodla o uzavření vleků a lanovek. Lidé také budou moci nově využít hrazené antigenní testy jednou za tři dny. Od půlnoci platí zákaz návštěv v nemocnicích, ubytování v hotelech pouze s potvrzením zaměstnavatele a další. Ukazuje se, že v prosinci zavedená opatření nejsou příliš efektivní, navíc existuje hrozba nástupu takzvané britské mutace viru, která je až o 40 procent nakažlivější. Někteří odborníci jako třeba prezident České lékařské komory Milan Kubek by uvítali, aby se přešlo k lockdownu a následně se mohly otevřít služby a podobně.

"Pokud se nedaří klasickými opatřeními srazit vysoké počty nově nakažených a hospitalizovaných, je lockdown alternativou, o které je nutno vážně uvažovat. Je třeba si však uvědomit, co lockdown ve skutečnosti je a jak se liší od opatření stávajících. Lockdown ani v přísné podobě by neměl zasáhnout výrobní podniky. Klíčová je zásadní izolace a přerušení kontaktů na dobu 2-3 týdny, poté je možné opatření významně rozvolnit a efektivněji zapojit například chytrou karanténu," popsal bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŹivotvČesku.cz.

Od začátku epidemie v Česku, tedy od loňského března, byl nový koronavirus potvrzen u více než 987.000 lidí. Bezmála devět z deseti nakažených už se uzdravilo.

Smutnou statistikou zůstává, že počet lidí, kteří s covidem zemřeli, stoupl oproti číslu zveřejněnému v sobotu o 84 na 16.392. Zhruba polovina přírůstku připadá podle ministerstva na neděli, zbytek je z předchozích dnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.