Ukrajina už v NATO mohla být, říká poradce prezidenta Petr Kolář

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2023

Ukrajina se jednou stane členem Severoatlantické aliance, nyní je ale prioritou, aby země dokázala zvítězit nad Ruskem. Dnes to před začátkem zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu řekl na americké letecké základně Ramstein v Německu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce prezidenta Petra Pavla (61) a mezinárodně uznávaného diplomata Petra Koláře (60) s dotazem, zda vnímá jako reálné, že by Ukrajina skutečně do Severoatlantické aliance jednou vstoupila. Z jeho slov vyplynulo, že zejména na ní bude záležet, kdy k tomu dojde.

Koordinace dalších dodávek zbraní na Ukrajinu je podle Stoltenberga nyní důležitější než otázka členství v NATO. Rovněž se vyslovil pro pokračování debaty o tom, zda Ukrajině předat stíhačky západní konstrukce. Ukrajina doposud získala proudové stroje ze sovětské éry, má ale veliký zájem o americké stíhačky F-16. O tématu západních stíhaček před schůzkou v Ramsteinu hovořil i německý ministr obrany Boris Pistorius. Ve čtvrtek v rozhovoru s televizí ZDF ale očekávání Ukrajiny mírnil.

Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný diplomat a poradce hlavy státu Petr Kolář uvedl, že Ukrajina už mohla v minulosti být členem Severoatlantické aliance.

"Ukrajina už mohla být v NATO, je to chyba, že v roce 2008 na summitu NATO v Bukurešti jak Gruzínci, tak Ukrajinci odjeli lidově řečeno s prázdnou. Obě delegace tam přijely s tím, že jim bude nabídnuta kandidatura, odjely pouze s příslibem, že vstupní dveře do Severoatlantické aliance jim zůstávají otevřené. V Moskvě si to samozřejmě vysvětlili po svém, to znamená, že naši politiku appeasementu (označuje pacifistickou politiku 30. let 20. století, kterou charakterizovalo ustupování agresivním stranám) chápali tak, že Západ není připraven se zastat nebo podpořit své partnery a prosazovat své zájmy. Pak tedy následovala ruská invaze do Gruzie. Škoda, že tehdy nebyla odvaha vyjednávat s Ukrajinou o členství, mohli jsme být dnes jinde a nemusela být válka," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku.

"V současnosti přijímat do NATO někoho, kdo je ve válečném stavu, je spíše iluze, byť bych si jakkoliv přál, abychom Ukrajinu měli v Alianci co nejdříve. Musíme však brát v úvahu, že je v současnosti 31 suverénních států, které o takovém kroku musí rozhodovat, a dá se pochybovat, že některé spojenecké země (myslí Maďarsko) by s tím nesouhlasily. Nicméně je to náš zájem, Ukrajina musí splnit základní politická kritéria a my si to musíme odpracovat uvnitř, abychom jí dveře do NATO otevřeli," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce prezidenta v oblasti mezinárodních vztahů.

Stoltenberg ve čtvrtek navštívil Kyjev, kde jednal mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten vybídl NATO, aby Severoatlantická aliance co nejdříve pozvala Ukrajinu do svých řad. Otázka vstupu Ukrajiny do Aliance se bude probírat na červencovém summitu NATO ve Vilniusu, kam Stoltenberg Zelenského pozval. Šéf NATO v Kyjevě řekl, že prioritou je teď vítězství Ukrajiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.