Velmi si přeji mír na Ukrajině, vyznala Jana Černochová. Rusko ale zatím klid zbraní nechce

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2023

Tragická válka na Ukrajině mučí tuto zemi už takřka dva roky. Ruská agrese rozsévá smrt a utrpení. Je vůbec naděje na brzké ukončení konfliktu? Ministryně obrany Jana Černochová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že touží po míru na Ukrajině. Problém je v tom, že Rusko, které je vedené despotickým vládcem Vladimirem Putinem, o složení zbraní zatím nechce slyšet.

Situace na Ukrajině v mnohém připomíná zákopovou válku za prvního světového konfliktu v letech 1914 až 1918. Ukrajinské a ruské jednotky se pohybují na frontě mnohdy po pár stovkách metrů –⁠ tam i zpět. Dosud se nekonal žádný velký průlom. Za této situace se začínají v západních komentářích objevovat opatrné názory, že se blíží čas na vyjednávání –⁠ minimálně o příměří. Otázkou je, zda rok 2024 může přinést rozuzlení konfliktu.

Jednou věcí jsou totiž komentáře, druhou realita geopolitické situace. Právě na tu upozornila ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz ministryně obrany Jana Černochová. Zásadová politička je svými oponenty líčena jako nekompromisní válečný jestřáb, což ale svými slovy ministryně obrany vyvrací. "Velmi si přeji mír na Ukrajině, ale obávám se, že putinovské Rusko zatím mír nechce a bude nutno dál pomáhat Ukrajině v boji proti němu," uvedla Jana Černochová pro ŽivotvČesku.cz.

Právě na postoj Ruska je důležité při úvahách o možném mírovém jednání poukazovat. Putinova orientální despocie totiž v tuto chvíli rozhodně nejeví známky toho, že by toužila po míru. Stále totiž opakuje svoji mantru o zničení »režimu v Kyjevě«. Podle Jany Černochové je jasným klíčem k jednání ochota Ruska vrátit Ukrajině okupované území.

"O příměří nebo míru lze jednat tehdy, až bude Rusko ochotné vrátit okupovaná území. Vraždění dětí a pošlapávání mezinárodního práva se nesmí vyplácet," vysvětlila ministryně obrany pro ŽivotvČesku.cz. Jedním dechem poukázala na další zásadovou podmínku. Není možné, aby mocnosti nutily Ukrajinu k dohodě s Moskvou, nebo ji snad dokonce obešly. Byla by to obdoba mnichovské dohody. 

"A především musí s jednáním o míru souhlasit Ukrajina, nelze ji k ničemu nutit nebo jednat za jejími zády. Bojuje i za naši svobodu," dodala Jana Černochová pro ŽivotvČesku.cz. 

Ukrajina už připravila vlastní mírový plán, který počítá s navrácením okupovaných území a ruskou odpovědností za konflikt. Snaží se pro něj získat světové společenství. Aktivní je ale také Moskva, která lanaří na svou stranu protizápadní rétorikou především mezi zeměmi bývalého tzv. třetího světa, tedy v Africe, Asii a Jižní Americe.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.