Bezpečnostní expert z katedry politologie odhadl, kolik času mohlo stačit na vystřílení civilistů v Buče a co je motivací pro takové zvěrstvo

Ukrajina - Buča
Ukrajina – Buča
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2022

Děsivý pohled nabídly fotografie, které oblétly svět. Vyvraždění stovek civilistů v Buče u Kyjeva se už teď zapsalo do válečných zločinů historie. Podle ukrajinského ministerstva obrany byly ulice posety mrtvými těly, někteří lidé měli svázané ruce za zády. Moskva odpovědnost za smrt civilistů odmítla. Nově zveřejněné satelitní snímky společnosti Maxar Technologies údajně dokazují, že vraždění v Buče bylo spácháno v době, kdy oblast ovládala ruská armáda. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, kolik času teoreticky potřebovali váleční zločinci na to, aby připravili o život přibližně 300 lidí.

"To může být velice rychlé. Jak ukazují snímky, tak šlo o náhodné oběti někde na ulicích. V momentě, než se rozkřikne, že vojáci střílejí do civilistů, to může být otázka klidně jenom hodiny, ale když to vezmu obecně ve srovnání s jinými podobnými událostmi, stačí na to těm vojákům odpoledne," nabídl jednu z mnoha možností bezpečnostní analytik s tím, že tam docházelo podle snímku k tomu, že někteří civilisté byli svázáni.

Moskva obvinění z toho, že vraždění civilistů způsobila Putinova armáda, odmítla. Naopak likvidaci civilistů označila za ukrajinskou provokaci. "V době, kdy bylo město pod kontrolou ruských ozbrojených sil, nebyl žádný civilista terčem násilí," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Satelitní snímky ale dokazují opak. Jak upozorňuje americká News Sky, těla, která lze na snímcích vidět, leží v ulicích několik týdnů, kdy město drželi Rusové.

Co je motivací, že vojáci jsou schopni bezdůvodně popravit civilisty, nastínil odborník Josef Kraus. "Děje se to a je to dané tím, v jakých podmínkách ti vojáci působí. Tohle přitahuje psychopatické typy, takže to je jedno s druhým. A určitě v tom sehrává roli situace jako taková, tedy neustálý pocit ohrožení, někdo vás napadá, někdo ne, potom se zkrátka v konfliktech stává, že se obsadí vesnice, městečko a frustrace se vybije na obyvatelích. Příkladů je ohromné množství, třeba Američané podobně jednali během války ve Vietnamu, v bývalé Jugoslávii, kde to bylo umocněno etnicko-náboženským konfliktem vůči sousedům, se to také dělo a mohl bych pokračovat. Stává se to bohužel ve válce běžně, je to děsivá běžná realita," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert z katedry politologie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) ve svém nočním projevu uvedl, že podle jeho informací došlo v jiných částech země k ještě horším případům násilí na civilistech. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.