Blízký východ na hraně propasti, v Gaze docházejí pytle na mrtvoly: Bezpečnostní analytik Kraus přiblížil varianty, které může pocítit Evropa

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2023

Komentář: Situace na Blízkém východě je čím dál napjatější. Izrael rovněž v noci na dnešek pokračoval v útocích na Pásmo Gazy a jih Libanonu, kde míří na cíle radikálního hnutí Hizballáh. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) mezitím podle serveru BBC News varoval, že zásoby pohonných hmot v nemocnicích v Gaze vydrží jen 24 hodin, pak budou zdravotnická zařízení bez elektřiny, což ohrozí tisíce pacientů na životě. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Blízký východ je na hraně propasti. Pro ŽivotvČesku.cz o možných dopadech pro evropský kontinent promluvil Josef Kraus, který je vedoucím oboru Bezpečnostní a strategická studia Masarykovy univerzity, jeho specializací je oblast Středního východu a výzkum státního terorismu. Upozornil, že nepříznivých variant se v současnosti nabízí vícero.

O izraelských útocích informoval server listu The Times of Israel, podle něhož Izrael v Libanonu zasáhl »vojenskou infrastrukturu« Hizballáhu. V Pásmu Gazy si Izrael podle všeho připravuje půdu pro pozemní invazi, jejímž cílem je zničit politické a vojenské vedení Hamásu, který stál za masakry Izraelců ze 7. října. Od té doby ozbrojenci na Izrael z Gazy podle údajů armády vypálili přes 6000 raket.

Situace pro 2,3 milionu Palestinců v Gaze, kteří nemají z úzkého pobřežního pásu o velikosti menší než Praha kam uniknout, je podle mezinárodních organizací kritická. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) uvedl, že krize je taková, že už není nadále schopen poskytovat humanitární pomoc.

"Byly zabity tisíce lidí, včetně žen a dětí. V Gaze už dokonce docházejí pytle na mrtvoly," nechal se slyšet šéf UNRWA Philippe Lazzarini. Podle agentury Reuters úřady v Gaze zvažují, že budou kopat masové hroby.

Situace logicky ovlivňuje celkově řadu odvětví v dalších regionech. I Evropa a s ní její ekonomika může pocítit nepříznivé dopady. "Variant je poměrně hodně. V tomto případě je potřeba to vrstvit, kdy daná vrstva může představovat mezinárodní napětí, v jeho důsledku to může vést ke snaze arabských zemí izolovat Izrael, případně to může mít konsekvence do energetiky. Koneckonců už několikrát organizace OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) trestaly Západ za podporu státu Izrael. To znamená, že se dá uvažovat, že se může stát, že pokud západní země budou podporovat Izrael řekněme třeba v jeho vpádu do Gazy, tak se také může stát, že arabské země Perského zálivu budou v reakci trestat Západ dramatickým navýšením ceny ropy, protože dojde k omezení jejího vývozu. To jsou scénáře, které už tady byly. Tím neříkám, že to musí nastat, ale jde o jednu z variant, která se může vyvinout," popsal v krátkosti pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.

"Určitě jedna z variant je, že konflikt přesáhne izraelské teritorium a způsobí jakýsi konflikt, asi ne násilný, nebo válku, ale nějakou míru konfliktu s regionálním dopadem, protože stávající dění na Blízkém východě bude mít dopad na Egypt, Jordánsko, Sýrii, Libanon, protože všechny jmenované státy se budou chtít dříve nebo později angažovat. A teď je otázkou, co se stane v momentě, kdy se v Egyptě rozhodnou, že pošlou do izolované Gazy nákladní vozy s humanitární pomocí. Bude to Izrael bombardovat, či nikoliv? Dovolí si Izrael bombardovat humanitární pomoc, která směřuje do Gazy? Jednak by si tím zničil vztahy s Egyptem, případně Jordánci nebo kýmkoliv, kdo by to tam vysílal, a ztratil by podporu mezinárodního společenství. Takže to je řada věcí na úrovni spekulací a vždy to může eskalovat dále," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník, jak se na situaci dá nahlížet.

Alespoň trochu zlepšit situaci by mohlo otevření hraničního přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kudy by do jinak zcela uzavřené oblasti mohla začít proudit humanitární pomoc. Americká televize ABC News uvedla, že by přechod měl být dnes na několik hodin otevřen. Z Gazy by tudy měli mít možnost odejít cizinci.

Server The Times of Israel zase uvedl, že Bílý dům jmenoval diplomata Davida Satterfielda zvláštním zmocněncem pro humanitární otázky na Blízkém východě. Má vést americkou diplomacii s cílem naléhavě řešit humanitární krizi v Gaze. Cestu do Izraele mezitím zvažuje americký prezident Joe Biden.

OCHA varovala před dopady nedostatku elektřiny, jejíž dodávky do Gazy Izrael před několika dny zastavil. Navíc kvůli nedostatku paliva nefunguje ani zdejší jediná elektrárna a stejný osud teď může postihnout i místní nemocnice. "Vypnutí záložních generátorů by ohrozilo životy tisíců pacientů," uvedla OCHA.

Izraelská armáda podle Reuters sdělila, že po její výzvě, aby civilisté opustili severní část Gazy a přesunuli se na jih, tak učinilo na 600.000 Palestinců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.