Evropský strašák se nejmenuje jen Vladimir Putin. Starý kontinent s úzkostí vyhlíží variantu návratu Donalda Trumpa do čela USA

Vladimir Putin a Donald Trump
Vladimir Putin a Donald Trump
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Listopad letošního roku bude klíčový pro osud Evropy. Bez nadsázky. V USA se uskuteční prezidentské volby a na návrat do Bílého domu si brousí zuby konzervativec Donald Trump. Není žádným tajemstvím, že miliardář s názory nekonvenčními pro současnou progresivní dobu má více než skeptický názor na angažmá USA při ochraně starého kontinentu. A netají se tím, že v případě Ukrajiny by se prý zakrátko dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ukončení války. Pro Evropu to znamená, že se bude muset o sebe umět postarat, jak už řekl pro portál ŽivotvČesku.cz poradce prezidenta Pavel Kolář.

Na Východě zuří válka, která by v případě vítězství Ruska vedla k přímému ohrožení Evropské unie a mohla by vyústit v pokus o uchvácení zemí střední části starého kontinentu zpět do poručenství Moskvy. Politickou nebo vojenskou cestou. Ruské samoděržaví je ve svých imperiálních snahách trpělivé a po pádu Ukrajiny by začalo pilně pracovat na erozi demokratických systémů na západ od svých nových hranic.

Americké volby v listopadu tohoto roku mohou výrazně rozhodnout o budoucnosti Evropy. Donald Trump se nikdy netajil tím, že je nespokojen s finančními příspěvky evropských členů NATO na obranu a jako člověk formovaný politikou 70. a 80. let 20. století má slabost pro kouzlo velmocenských dohod a vztahů v relaci Washington – Moskva. Skutečné ohrožení zájmů a velmocenského postavení USA vidí zcela jinde. V čím dál asertivnější Číně.

Evropské záležitosti a konflikty proto může vidět jako zbytečnou zátěž, která se dá vyřešit velkým »dealem« s Ruskem. Tím by se podle tohoto směru uvažování uvolnily ruce USA pro soupeření s Čínou. Jak z hlediska vojenských kapacit, tak v ideálním případě i v odpoutání Ruska od čínského spojence. Rozděl a panuj. Donald Trump přitom podle zákulisních informací už jasně dal najevo, že jde o cestu, kterou chce kráčet.

"Musíte pochopit, že pokud bude Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc a nepodpoříme vás," měl už v lednu roku 2020 v Davosu sdělit americký politik a současný republikánský prezidentský kandidát špičkám Evropské unie, jak píší Novinky.cz. K tomu dodal své mínění, že NATO je mrtvé a USA z něj odejdou. Studená sprcha pro všechny příznivce euroatlantické spolupráce. I veřejné proslovy Donalda Trumpa navíc nenechávají nikoho na pochybách, že ve vztahu ke starému kontinentu by v případě jeho návratu do Bílého domu nezůstalo při starém.

Pro Evropu by to byla obrovská změna. USA pomohly v nouzi nejvyšší v první světové válce, své životy američtí vojáci nasazovali i v ještě strašlivějším konfliktu druhém. Ve studené válce stály Spojené státy na straně svobodné části Evropy, po pádu komunismu pomohly s obnovou demokracie v bývalých sovětských satelitech. Pokud by jejich mise skončila nebo byla výrazně omezena, starý kontinent by se ocitl v nebývalé situaci. Mnohé by se muselo rychle změnit.

"Co se odehrává na evropském kontinentu, si budeme muset mnohem více obstarávat sami. A my máme rezervy v tom, jak plníme své závazky vůči NATO, jak plníme závazky k tomu vydávat dvě procenta HDP na obranu. Musíme se mnohem více soustředit na to, abychom byli připraveni v našem evropském kontinentu a našem nejbližším okolí se angažovat jako Evropané," podotkl loni v prosinci pro ŽivotvČesku.cz zkušený diplomat a poradce prezidenta Petr Kolář.

Otázkou je, jak by se Evropa, respektive Evropská unie, s touto velkou výzvou dokázala poprat. Společenství se středobodem v Bruselu je prodchnuto byrokracií, zaměřuje se na projekty typu Green Deal, problém s migrací se zdá zatím neřešitelný. S ruským medvědem cenícím zuby někde za slovenskou hranicí by to vskutku byla situace více než neblahá. Bezpečnostní samostatnost Evropy by si nejprve žádala především návrat k tvrdému realismu od snových vizí lepšího světa. Nezbytný by byl rychlý rozvoj zbrojní výroby a také posilování odolnosti demokratických systémů před lákadly autoritářské jednoduchosti života společnosti, při zachování svobodného prostředí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.