Experiment: Jiřího Ovčáčka v podcastu JO! zastoupila umělá inteligence. Výsledek je pozoruhodný

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2023

Podcast JO!: Hostem jedenáctého podcastu JO!, který připravuje redakce ŽivotvČesku.cz, se stala umělá inteligence - zvaná jako »ChatGPT«. Pořadem standardně provází bývalý mluvčí Hradu a v současnosti redaktor a komentátor Jiří Ovčáček, který ale onemocněl.

ChatGPT je chatbot spuštěný firmou OpenAI v listopadu 2022, dokáže komunikovat nejenom textově, ale i hlasově a přizpůsobovat se. Firma získala v roce 2023 světovou pozornost veřejným zpřístupněním prototypu chatbotu založeném na základním modelu GPT-3.5 - následovaném uzavřenou verzí GPT-4.0, který redakce ŽivotvČesku.cz v experimentálním podcastu, kterým tentokrát provázel redaktor Rudolf Šindelář, použila. Podle slovního zadání může chatbot například psát počítačové programy, poezii, obchodní korespondenci, reklamní slogany a další.

Pro ty, kteří nemají zkušenost s umělou inteligencí, bude pravděpodobně velmi zajímavé poslouchat, jak se umělá inteligence přizpůsobila komunikaci za Jiřího Ovčáčka a celkově podcastu. V tomto ohledu je potřeba jednoznačně konstatovat, že »svět jde nezadržitelně vpřed«. Na druhou stranu, pro klid mnoha duší, je naprosto zřejmé, že osobnost, kterou zosobňuje brilantní rétor Jiří Ovčáček, nahradit umělá inteligence nemůže.

Je potřeba z obecného hlediska také upozornit, že odpovědi »ChatGPT« jsou rozsáhlé, rozmanité a jazykově poměrně překvapivě správné. Informace, které ale poskytuje, však nemusejí být vždy pravdivé, odpovídat skutečnému stavu věcí a mohou být zavádějící i zcela smyšlené.

V experimentálním podcastu, který si lze přehrát níže, se redaktor Šindelář dotázal umělé inteligence v podání Jiřího Ovčáčka nejen na shrnutí roku 2023 s ohledem na politiku, jaký v tomto směru bude rok 2024, ale i třeba, jak je ideální prožít Štědrý den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.