Hotovost dává svobodu: Někteří »Zelení« už naznačují, že si třeba budete smět koupit jen jednu letenku za rok, říká v rozhovoru ekonom Pikora

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2023

Rozhovor: České slovní a názorové souboje tradičně bývají ostré a dramatické. Jako je tomu v případě prázdninového sporu mezi příznivci plateb kartou a hotovostí. Racionálně a bez emocí hájí v druhé části rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz hotovostní platby hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora.

Letní okurková sezóna přinesla spor mezi zastánci hotovosti a plateb kartou. Hotovost je prý nemoderní, pro »šizuňky«. Vy bráníte platby v hotovosti. Proč?

Hotovost je konzervativní. Já jsem konzervativní. Hotovost nám dává svobodu. Platba kartou je předstupeň digitálních měn, kdy bude stát nejen vědět, kdy, kde, kolik a za co utrácíte, ale teoreticky může rozhodovat i o tom, zda smíte zaplatit. Umím si představit, někteří »Zelení« to už dokonce naznačují, že si třeba budete smět koupit jen jednu letenku za rok.

Opravdu?

Ano. Časem to podle nich bude jen jedna letenka za tři roky. Stejně tak půjde snadno omezit, kolik litrů benzínu budete smět za rok nakoupit. Chtějí omezit povolený nákup na 500 litrů ročně a za pár let prodej benzínu úplně zakázat. Já si myslím, že ideál je, když si může každý platit, jak chce. Ať si někdo platí kartou, ale hlavně ať k tomu nenutí i další.

Dříve se uvádělo, že bankovky jsou kryty zlatem a ostatními aktivy Státní banky Československé. Možná to i byla pravda. Čím jsou ale kryty peníze dnes? Dluhy?

Peníze už dávno nejsou kryty zlatem. A to po celé planetě. Peníze dnes vznikají nehledě na zlato centrálních bank.

To mě zajímá...

Některé banky, jako je třeba ta naše, se zlata zbavily v době, kdy bylo zlato extrémně levné. Nyní se ukazuje, že to byla chyba, a řada centrálních bank se ke zlatu vrací. Čím jsou peníze kryté? Důvěrou obyvatel, že za své peníze něco koupí. Tam, kde se tato důvěra vytratila, přecházejí všichni na dolary. To můžete pozorovat v řadě zemí světa. Teoreticky mají svou měnu, ale všichni používají jinou, protože se bojí, že jejich národní měna neudrží svou hodnotu. Takových zemí jsou desítky.

Komunisté obrovské množství peněz v oběhu, dluhy a deficit řešili šokovou měnovou reformou v roce 1953. Nečeká budoucí generace kvůli dluhům podobné nepříjemné překvapení?

Měnová reforma nás zatím rozhodně nečeká. To by musela být inflace podstatně vyšší než dnes (třeba 100 procent) a k tomu by musel být i dluh několikrát vyšší. Když se ale ptáte na generace, tak se bavíme třeba o tom, zda bude měnová reforma za 100 let. To je tak dlouhý horizont, kdy si vůbec neumíme přestavit, co bude, že tady nemůžeme nic vyloučit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.