Je potřeba si uvědomit, že kdo první použije jaderné zbraně, žije jen o 20 minut déle, říká Šándor o třetí světové válce

Ilustrašní snímek
Ilustrašní snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2024

Komentář: Hrozba třetí světové války je čím dál častější rétorikou. Spojené státy se poprvé po 15 letech chystají rozmístit ve Velké Británii jaderné zbraně. Washington to zdůvodňuje rostoucí hrozbou ze strany Ruska. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně vojenského kroku ze strany Američanů poskytl komentář bezpečnostní expert, komentátor a generál v záloze Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že jeho pohledem se lehce svět odklonil od hledání mírových řešení, která zastínila čím dál intenzivnější jaderná rétorika.

Média v Británii se ohledně dodávek odvolávají na dokumenty Pentagonu. "Nezveřejněné dokumenty v databázi veřejných zakázek amerického ministerstva obrany odhalují plány na »jadernou misi«, která se v nejbližší době uskuteční na základně britského Královského letectva (RAF) Lakenheath," uvádí příkladem The Telegraph s tím, že se jedná konkrétně o dodávky jaderných pum B61-12.

V poslední době zazněly ze Spojených států i Británie »výzvy«, aby se Spojené království připravilo na možnou válku mezi silami NATO a Ruskem. V podobném duchu se před pár dny vyjádřil i ministr obrany Boris Pistorius, když upozornil na potenciální riziko ruského vojenského útoku na některou ze zemí Severoatlantické aliance.

Dění ohledně zvyšujícího se trendu jaderné rétoriky pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

"My víme, že americké jaderné zbraně jsou v Evropě. Spojené státy se je po 15 letech chystají rozmístit ve Velké Británii, ale osobně si nemyslím, že to nějakým zásadním způsobem změní poměr sil, a to ve smyslu, že by to mělo vliv na jaderné odstrašování mezi Ruskem a Spojenými státy. Nepochybně jde však o další eskalaci podobné rétoriky. V tomto ohledu víme, že situace v Evropě není ideální, a stále častěji slyšíme z úst různých generálů slova o třetí světové válce, když to vezmu v obecné rovině. Politici se kromě německého ministra obrany kolem jaderného tématu významně nevyjadřují, ale mnohdy se schovávají v tomto směru rétoriky za vojáky. Stále si myslím, že by se mělo v tomto ohledu k věci přistupovat velmi diplomaticky a spíše hledat mírová řešení. Je totiž si potřeba uvědomit, že pokud by k třetí světové válce došlo, tak kdo použije jaderné zbraně jako první, žije jen o 20 minut déle, ale to je všechno," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři Andor Šándor ohledně jaderné rétoriky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.