Jednoduchý návod, jak i na konci září najít hřiby: Známý houbař prozradil místa, kde lidé mají šanci na úspěch

Houbař - ilustrační foto
Houbař – ilustrační foto
Foto: Vlaďka Hradská / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2021

Houbařská sezóna zdaleka nekončí, k pořádnému úspěchu jsou ale zapotřebí již zkušenosti či to chce dobrou radu od »profíků«. Jsou lesy, kde houbaři naplní košíky po okraj během hodinky, pak ale také místa, kde to vypadá, že houby nikdy nerostly. Jak se orientovat v lese na konci září poradil zkušený houbař Dominik Mašek. "Když začne být už opravdu zima a noční teploty začnou padat někam na 5 stupňů Celsia a méně, tak doporučuji to zkusit v těsné blízkosti vodní plochy," řekl pro ŽivotvČesku.cz houbař, jehož revírem jsou hlavně Brdy.

"Najít se dá hřib hnědý, hřib smrkový, bedly, začne sezóna lišky nálevkovité, hodně porostou klouzky, najít se dá oblíbený klouzek strakoš. Ideální čas nyní je na vynikající ryzec borový. Myslím si, že nás čeká velmi atraktivní období a že houbaře čekají druhově pestré úlovky. Přelom září a října bývá pro houbaře velmi zajímavý," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz konec září Dominik Mašek, který je nejen úspěšným houbařem, ale na svém instagramovém účtu se také pokouší v lidech vyvolat lásku k přírodě a dělá houbařskou osvětu.

Muž, který má dokonale zmapované Brdy a také lesy na Mladoboleslavsku, poradil, do jakého lesa vyrazit. "Doporučil bych vyšší les, kde jsou smrkové a borové »stojáky«, tam hodně porostou hřibovité houby a lišky nálevkovité. Do listnatých lesů se přesune růst hřibů smrkových a hřibů kovářů, mám vyzkoušené, že na konci září to tak bývá. Doporučuji podívat se na bukové lesy, tam mohou čekat pěkné úlovky hřibů smrkových," usmál se zkušený houbař pro ŽivotvČesku.cz s tím, že přesnou lokalitu samozřejmě neprozradí, ale jednu speciální radu má.

"Mám ještě takový trik, na který jsme přišel za léta praxe. Když začne být už opravdu zima a noční teploty začnou padat někam na 5 stupňů Celsia a méně, tak funguje, že houby rostou blízko u vodní plochy. Opravdu se objevují metr či půl metru od břehů rybníků či u řeky. Je to dané tím, že voda je teplejší a umí ohřát kraj břehu, což se houbám líbí," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že procházkou podél nějaké přehrady houbaři určitě nic nezkazí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.