Kdy skončí válka na Ukrajině: Není zcela jasné, co by měl být výsledek, říká politolog Kraus a poukázal na zmateného Putina

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2024

Komentář: Válečný konflikt na Ukrajině, který začal v únoru 2022, nadále pokračuje a má zásadní dopad na region i svět. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda letos odhadem by mohl konflikt dojít do situace, kdy by obě strany dosáhly shody v ukončení bojů. Redakce ŽivotvČesku.cz v kontextu toho oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty a politologa - vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity. Podle něj bude poměrně zásadní, jaký stav na frontě přinese chystaná ruská letní ofenzíva. Expert současně s tím poukázal na zásadní problém, který má významný vliv na dosažení »mírové cesty«. Tím je, čeho vlastně chce novodobý car a diktátor Vladimir Putin dosáhnout.

Po ruské bezprecedentní a barbarské invazi v únoru 2022 situace rychle eskalovala, což vedlo k rozsáhlým bojům a humanitární krizi. Pokud jde o současný pohled, tak by se dal popsat tak, že boje pokračují poměrně vysokou intenzitou na východě a jihu země.

Ukrajinské síly, po dočasné krizi vojenského materiálu, redakce o tom dříve publikovala článek, využívají moderní západní zbraně k provádění protiútoků. Nejnověji se ukrajinské síly soustředí na Krym, který se stává smrtící pastí pro ruské vojáky, portál ŽivotvČesku.cz o tom v předchozím textu informoval.

Ruské síly čelí logistickým a personálním problémům, zatímco mezinárodní společenství pokračuje v poskytování podpory Ukrajině a uvalování sankcí na Rusko. Humanitární krize pokračuje s miliony vysídlených osob a značnými škodami na infrastruktuře.

Zda letos dojde k zastavení bojů, které si měsíčně podle Vladimira Putina vyžádají na ruské straně nejméně pět tisíc mrtvých mužů, redakce o tom psala, je složitá otázka. Vysvětlil to pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Josef Kraus.

"Hlavní překážka je, že tady není zcela jasné, co by měl být ten výsledek. Jasné je v tuto chvíli to, že ani jedna strana konfliktu neutrží absolutní vítězství. To představuje, že z ukrajinského úhlu pohledu by Ukrajinci dobyli veškeré anektované teritorium včetně území Krymu zpět a zcela vytlačili Rusy ven, a pro Rusy to znamená... Čert vlastně ví, co pro Rusy znamená vítězství a co chtěli tím vším vlastně dokázat, ale pokud se podíváme na úvodní fázi války, tak to znamenalo v podstatě obsadit Kyjev, kontrolovat Ukrajinu, možná ji rozdělit, případně z ní udělat »dvojstát« či protektorát, těžko soudit. Nic takového se stejně Rusům v tuto chvíli už nepovede," uvedl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

"A tím pádem přijde možnost nějakého vyjednávání. Pro Ukrajinu to bude znamenat teritoriální ústupky, na stranu druhou to pro ni bude znamenat nějaké bezpečnostní garance. A je otázkou, zda to je politický bod přijatelný pro Rusy. Bez zmíněných bezpečnostních garancí mír ale nemůže vyjít," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že Vladimir Putin sice může vyhlásit v Rusku velké vítězství prezentované tak, že na Ukrajině osvobodil ruskojazyčné regiony, ale zároveň to bude fakticky znamenat, že utrpí strategickou prohru.

"Protože mezinárodní společenství dá zásadní garance tomu, že Ukrajina se zapojuje do západního bezpečnostního systému, ať už to bude přímo vstupem do Severoatlantické aliance, na což je podle mě v tuto chvíli ještě brzy. Jinými slovy jde o garance ze strany velmocí, které opravdu budou garantovat, že pokud v budoucnu Ruská federace opět napadne Ukrajinu, tak to bude znamenat vyhlášení války či něco podobného, aniž by případně Ukrajina vstupovala do NATO. Bez toho to nepůjde," doplnil pro ŽivotvČesku.cz nositel doktorátu a ostřílený pedagog Josef Kraus, který od roku 2010 publikoval desítky odborných textů v zahraničních periodikách.

Kraus dále dodal, že v obecné rovině má konflikt dalekosáhlé důsledky pro regionální i globální politiku, ekonomiku a bezpečnost. Další vývoj situace, tedy pokud jde o dosažení míru, je těžko předvídatelný a závisí na mnoha faktorech, včetně vojenských operací, diplomatických snah a mezinárodní podpory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.