Konzumace sýru před spaním může způsobit noční můry. Pověra, která má reálný základ

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2022

Poměrně mnoho pověr, které se předávají z generace na generaci, se týká jídla. Jedna z nejznámějších zní, že pojídání sýra před spaním způsobuje noční můry. Zní to sice úsměvně, ale tato lidová moudrost má reálný základ, který je podložený vědou. Pro web NPR o tom informoval Nigel White, jenž se podílel na experimentu, který dokazuje, že bizarní teorie není tak docela pověra.

Sýr, stejně jako mnoho jiných mléčných výrobků, obsahuje aminokyselinu tryptofan. Ta má prokazatelně vliv na délku doby, jakou spáč stráví sněním. Tělo navíc z tryptofanu vytvoří známý neurotransmiter serotonin, který je zodpovědný za náladu a pocit štěstí. Jak uvádí server Dailymail, žádná studie sice přímo nepotvrdila, že serotonin má vliv na frekvenci a obsah snů, nicméně existuje výzkum, ve kterém bylo prokázáno, že uživatelé drog, které vytváří serotonin, sní více než ti, kteří užívají jiné omamné látky. Jedí-li lidé sýr, pak to tedy má vliv na množství serotoninu v jejich těle. A ten již jejich myšlenkové pochody během spánku skutečně dovede ovlivnit.

Nigel White, tajemník organizace British Cheese Board, která má za cíl vzdělávat veřejnost ohledně prospěšnosti konzumace sýrů, uvedl pro web NPR, že v rámci experimentu, který organizace uskutečnila, se skutečně potvrdilo, že sýr před spaním má na snění vliv. Velmi překvapivě se také ukázalo, že existuje souvislost mezi druhem sýru, který člověk před spaním sní, a typem snu, který se mu poté bude zdát.

Pokus byl poměrně prostý. Dobrovolníci dostali za úkol po dobu jednoho týdne pojídat půl hodiny před spaním sýr. Více než tři čtvrtiny z nich přitom potvrdili, že se jim sice spalo dobře a noční můry neměli, nicméně zaznamenali, že mají nezvykle pestré sny, které si navíc pamatují i po probuzení.

Kromě toho vyšlo najevo, že záleží také na konkrétním druhu sýru. Modrý sýr podle této studie způsobuje více živé sny, zatímco sýr typu leicester pokusným objektům způsobil nostalgické sny. Oproti tomu konzumenti čedaru popisovali četnější frekvenci snů, ve kterých vystupovaly celebrity a jiné známé osobnosti. Anglický sýr cheshire překvapivě nezpůsobil sny vůbec žádné. Proč mají různé sýry vliv na různé typy snění, však vědci bohužel doposud neodhalili.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.