Nejjedovatějším tvorem v Česku je zmije. Usmrtit umí i prase. Největší tuzemský zabiják je hodně nenápadný

Zmije obecná - Ilustrační snímek.
Zmije obecná – Ilustrační snímek.
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 3. 2021

Česká republika rozhodně není zónou, kde by se to hemžilo jedovatými tvory. Přesto i uprostřed Evropy se vyskytují živočichové, které umí usmrtit člověka. Zlou pověst má zmije obecná, ale mezi mezi nejmasovější »​zabijáky« v české krajině nepatří. "Zmije obecná má poměrně slabý jed, má ho jen deset miligramů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel plazů Karel Zavadil.

Nejjedovatějším tvorem, který se vyskytuje na území České republiky je zmije obecná. "Jed se řadí mezi neurotoxiny, ochromuje nervový systém. Je to poměrně slabý jed, maximální dávka u zmije obecné je deset miligramů, smrtelná dávka pro dospělého zdravého jedince je 15 miligramů, takže naší zmiji 5 miligramů chybí. To ale neznamená, že kousnutím nemůže usmrtit starého člověka nebo malé dítě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel plazů Karel Zavadil. Posledním zdokumentovaným případem je úmrtí padesátiletého muže, který v roce 2000 zemřel v mostecké nemocnici.

Zajímavostí je, že s hady může člověk zažít větší potíže už na jihu Rakouska. Z Balkánu sem proniká zmije růžkatá, která má více jedu než její česká příbuzná. "Kdyby došlo k rapidnímu oteplení planety a u nás by teploty byly pravidelně vysoké, mohla by teoreticky pronikat i k nám. Ale to je hodně v rovině teorie," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.

Podle České statistického úřadu živočichové v letech 2008 až 2018 usmrtili v Česku 162 lidí. Nejvíce jich má na svědomí obyčejná včela. Následují vosy a sršni. Hmyz má na svědomí zejména alergiky, u kterých může dojít k anafylaktickému šoku. Za deset let tak zemřelo 44 lidí.

Po hmyzu, který disponuje jedem v žihadlech, představují velké nebezpeční klíšťata. Podle údajů Státního zdravotnického úřadu se ročně nakazí průměrně 615 lidí. Pro jedno až dvě procenta lidí pak encefalitida znamená fatální problém.

Ještě v 80. letech byla na území Československa velkým problémem vzteklina. Mezi přenašeče se považovali zejména lišky a psi. Od roku 2004 je Česká republika považována za krajinu, kde se vzteklinu podařilo vymýtit. Přesto divoká zvířata dál přináší smrt, i když v tom jsou dost nevinně.

Řeč je zejména o divočácích, jelenech a srnčí zvěři. Podle policejních statistik v roce 2019 došlo k 12.000 nehodám, za které mohl střet s divokou zvěří. První místo drží srnčí zvěř, na druhém místě je prase divoké. Srážku se zvířetem nepřežilo 14 lidí. Samozřejmě je diskutabilní, do jaké míry za nehody může nepřiměřená rychlost a nepozornost řidičů. Profesionální řidiči doporučují raději absolvovat srážku se zvířetem, než strhnout volant. Když člověk zapře ruce o volant a náraz do zvěře čeká, je to lepší, než cuknout volantem a auto nasměrovat do stromu či do svodidel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.