Okno do historie: V oáze kapitalismu JZD Slušovice si brousili zuby na americký McDonald's

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2023

Slušovický zázrak. Mnozí ještě pamatují mimořádně úspěšné zemědělské družstvo vedené legendárním Františkem Čubou, které se zabývalo dokonce i výrobou počítačů. Oáza podnikání v socialistickém Československu měla i další ambiciózní plány, chystala výstavbu fast foodu po vzoru americké společnosti McDonald's. A nejen to. Listopadová revoluce roku 1989 ale znamenala konec velkých záměrů, slušovické družstvo neslavně skončilo. A podnikání už nebylo ve svobodné společnosti něčím extra.

Zemědělské družstvo ve Slušovicích vzniklo v roce 1952, v té době ale o žádném podnikání nemůže být řeč, byla to doba tvrdého stalinismu. O jedenáct let později stanul v čele podniku František Čuba, který navzdory tehdejším mocipánům postupně přivedl slušovickou »firmu« na slunný vrchol. V 80. letech 20. století se tak na Moravě nacházel ostrov podnikání, který se nebál zavádět nejmodernější technologie a spolupracovat s kapitalistickými zeměmi.

Čuba od počátku zavedl tvrdý pracovní řád. Začal třemi zákony: "Kdo nepřijde k začátku pracovní doby na své pracoviště, nedostane ten den ani práci, ani mzdu. V pracovní době nesmí nikdo vypít žádný alkohol, ani pivo, pod pokutou 500 Kčs. Kdo chce z družstva odejít, může. Ale zpátky už přijat nebude." To vše popisuje propagační publikace »Cesty k prosperitě« o JZD Agrokombinát Slušovice, kterou vydalo nakladatelství Svoboda v roce 1989 a na které se Čuba podílel.

Právě renesance podnikání, ovšem v prostředí normalizačního Československa s pětiletými hospodářskými plány, byla základem úspěchu Slušovic. "Slušovické družstvo po více než dvě desetiletí tvrdošíjně prosazovalo právo podniku na podnikání. Pojmy jako podnikavost, podnikání, podnikatelská funkce, ale i obchodování, zisk aj. byly do poslední doby zastřeny různými předsudky," píše se v knize.

A byly to skutečně velmi ambiciózní projekty, nejen již zmíněné počítače. Vedle vlastních a skvěle zásobovaných prodejen Kvatro chystalo Čubovo družstvo i nevídaný projekt amerického fast foodu. "Výstavba střediska rychlého občerstvení (systém Mac Donald)," obsahuje publikace ve svém závěru, kde jsou představeny další plány mamutího slušovického družstva (uvádíme citaci s chybným názvem amerického podniku). K tomu se plánovala výroba kapitalistických limonád. "Výroba syceného nápoje ve spolupráci s firmou Sweppes," bylo mezi ambicemi agrokombinátu.

Listopad 1989 znamenal pád komunistického režimu, ale také »kapitalistické exkluzivity« Slušovic. Podnikání už nebylo něčím extra a kouzlo agrokombinátu rychle vyprchalo. Přišel drsný pád. Podle Čuby to bylo důsledkem toho, že nová moc Slušovice neměla v lásce. Například prezident Václav Havel před agrokombinátem varoval. "Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím," prohlásil v srpnu 1990 na Václavském náměstí.

Ať už to bylo kvůli nepřízni politiků, nebo novým podmínkám tržního hospodářství, slušovický agrokombinát už čekal jen postupný rozpad a rozklad. Kdysi výkladní skříň "socialistického kapitalismu", která se chlubila miliardovými obraty, skončila nakonec v likvidaci s dluhem takřka šest miliard korun. Pověst Slušovic v pozitivním slova smyslu ale působila dál, důkazem budiž, že někdejší předseda družstva Čuba byl v říjnu roku 2014 zvolen senátorem v obvodě Zlín. V roce 2018 rezignoval ze zdravotních důvodů, v dalším roce zemřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.