Počty nakažených dramaticky narůstají. Imunolog Václav Hořejší popsal základní chybu lidí, kteří zemřou či skončí na JIP

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Epidemie koronaviru v Česku opět vykazuje vysoká čísla nakažených a stejně tak přibývá i hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Zdravotníci řeší každý den nárůsty vážných případů s covidem a vláda se snaží obratem reagovat změnou protiepidemických opatření. Dominantou u nemocných je navíc infekčnější varianta delta, která podle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) připadá asi na 87,1 procent pozitivních případů. "Většina těch, kteří dopadnou špatně, mají těžký průběh nebo bohužel zemřou, jsou právě neočkovaní. Ve skutečnosti je efekt vakcinace jasně vidět, sice není stoprocentní, ale účinná je z 90 procent proti těm těžkým průběhům," řekl profesor imunologie Václav Hořejší (72) pro ŽivotvČesku.cz.

Každodenní nárůsty nových případů s onemocněním covid-19, plnící se nemocnice a krizové jednání končící vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (67). Epidemická situace se opět vyhrocuje, protože nízké desítky hospitalizovaných i nakažených už jsou dávno minulostí, počty lidí s koronavirem se dostaly znovu do řádu tisíců a převaha varianty delta na území ČR představuje rychlejší šíření nákazy.

Na vině znovupropuknutí epidemie onemocnění způsobeného virem SARS-CoV-2 je podle odborníků nejen nedostatečná proočkovanost a ignorace stále platných protiepidemických opatření, ale i neochota některých občanů spolupracovat.

"Byli bychom na tom výrazně lépe, kdybychom měli vyšší proočkovanost. Například v Dánsku mají asi 90procentní proočkovanost, u nás je to bohužel o hodně nižší. Doháníme to pravděpodobně tím, že máme více lidí, kteří to onemocnění prodělali a jsou takzvaně »promoření«. Profesor Ladislav Dušek z ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, pozn. red.) uváděl, že kdybychom měli proočkovanost přes 80 procent namísto současných 65 procent, tak bychom byli na třikrát nižších číslech a prakticky bychom z toho byli venku. Mělo by se opravdu apelovat na to, aby se lidé hlavně kvůli sobě nechali očkovat, je to nesmírně důležité. Většina těch, kteří dopadnou špatně, mají těžký průběh nebo bohužel zemřou, jsou právě neočkovaní. Přitom je jich menšina, většina je vakcinovaná, pokud hovoříme o dospělé populaci," vyjádřil odborný názor Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že třetina z celkového počtu nemocných jsou očkovaní a lidé si snadno řeknou, že dostali vakcínu, a přesto se nakazili.

"Ale upozorňuji, že je to třetina případů. Ve skutečnosti je efekt očkování jasně vidět, sice není stoprocentní, ale účinné je z 90 procent proti těm těžkým průběhům. U rizikových skupin je to méně, zvláště kvůli tomu, že máme na našem území deltu, která je nakažlivější. Čili zmiňovat, že očkování nefunguje, protože jsou mezi nakaženými i očkovaní, není pravda a je to falešné tvrzení. Lidé se dopouští rizikového jednání, když ho zanedbávají," dodala uznávaná kapacita z oboru imunologie pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Václav Hořejší:
● Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
● V letech 2005 až 2017 byl ředitelem Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.
● V roce 2020 převzal nejprestižnější české vědecké ocenění Národní cena Česká hlava.
● Autor a spoluautor téměř 180 původních vědeckých publikací.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.