Poradce hlavy státu pro mezinárodní vztahy Petr Kolář: Jsem si jistý, jakou roli teroristický útok na Izrael má plnit

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Se svolením Petra Koláře
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2023

Komentář: Izrael se přesně před týdnem na řadě míst svého území zabarvil do krvavě rudé barvy, a to po masivním a nečekaném útoku teroristického hnutí Hamás. Následně se izraelské ozbrojené síly pustily do odvetných úderů. Aktuální počty obětí izraelských útoků a operací na Pásmo Gazy si vyžádaly už 2215 obětí, z toho 724 dětí. Údaje podle agentur Reuters a AFP zveřejnilo dnes palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje, je obětí střetů podle stejného zdroje 54 a zraněných 1100. Není jasné, jaký podíl mrtvých tvoří islamisté z hnutí Hamás. Pro ŽivotvČesku.cz se na dotaz ohledně stávající situace vyjádřil významný bývalý diplomat Petr Kolář, který je zároveň poradcem prezidenta Petra Pavla v oblasti mezinárodních vztahů. Z jeho slov vyplynulo, že nepochybuje o tom, co bylo a nadále je cílem masakru ze strany Hamásu. Nevyloučil, že eskalace násilí a případné zapojení dalších regionů do ozbrojené události může mít dopad na evropský kontinent.

Počet palestinských obětí je týden po útoku ozbrojenců Hamásu na Izrael podobný jako v 50denní válce mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Současný konflikt si ale vyžádal více izraelských životů: při útoku ozbrojenců z Hamásu, na který Izrael odvetnými údery reaguje, zahynulo nejméně 1300 lidí, převážně civilistů.

Na ochranu civilistů apelují takřka všichni zahraniční pozorovatelé konfliktu, včetně Spojených států, Ruska, Evropské unie či OSN. Obavy vyvolává především očekávaná rozsáhlá pozemní operace Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy, kde žijí přes dva miliony palestinských civilistů na území rozlohou menším, než je Praha.

Ohledně rizik a dalších potenciálních dopadů události na Blízkém východě pro Evropu se vyjádřil na dotaz poradce hlavy státu. "Samozřejmě, že barbarský útok hnutí Hamás na Blízkém východě, a tedy logický sled dalších událostí, potenciálně představují bezpečnostní riziko směrem do Evropy. Eskalace násilí může mít ekonomický i hospodářský dopad, to v tuto chvíli vyloučit není možné. Už nyní je zřejmé, že trhy jsou napjaté, čímž ropa zdražuje. Teroristický čin Hamásu byl podle mého s naprostou jistotou záměrný, uvažovat můžeme o koordinaci s Teheránem, ale i velmi pravděpodobně s podporou Moskvy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný diplomat, který nepřímo poukázal na neoficiální praxi velkých geopolitických hráčů, kteří umí regionální či menší lokální ozbrojené konflikty pro různé strategické potřeby »oživovat«, ale i jako »mírotvůrci« uspávat. Zejména zdražení ropy pak může v jedné části světa být oslavováno, jinde nikoliv. Ropu cenově žene nahoru zejména možné narušení vývozu z Blízkého východu.

Izraelská armáda dnes znovu vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části oblasti za údolí Vádí. Učinit tak mají dnes mezi 10:00 a 16:00 místního času (9:00 a 15:00 SELČ), a to za použití evakuačních koridorů, kterými je podle armády možné bezpečně projít. Tak rychlou evakuaci takového množství lidí zahraniční pozorovatelé označují za takřka nemožnou a varují před humanitární krizí, která by mohla výrazně navýšit počet obětí konfliktu.

"Čím více globálním pohledem je demokratický svět zaměstnáván, a to tím, že se jeho pozornost štěpí, tím více v totalitních a diktátorských regionech a zemích se domnívají, že to pro nás jako pro evropské společenství bude obtížné zvládnout a situaci destabilizovanou násilím složitě řešit. To znamená, že se nás snaží zaměstnat a odpoutat naši pozornost. Pokud jde o váš dotaz a dopady na evropskou ekonomiku, tak z obecného hlediska pravděpodobné je, ale nutně nemusí být, že k nějakému »jevu« dojde, ale ne vždy to musí být vyloženě negativní událost. Nejsem však ekonomický analytik a šlo by o spekulace. Uvidíme, co nastane a jak se situace bude vyvíjet. S jistotou lze však říct, že útok na Izrael je tím, co má v kontextu současného geopolitického dění demokratický systém oslabit," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který je nyní poradce prezidenta v oblasti mezinárodních vztahů, během svých diplomatických misí však opakovaně dokázal zlepšovat kredit České republiky u zahraničních partnerů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.