Právník Ondřej Dostál se v komentáři pustil do ministra Rakušana. Vyčítá mu "maturitu ČR" v rámci migračního paktu

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2023

Komentář: Přijatá reforma migračních pravidel Evropské unie je nesporným úspěchem dlouhodobého českého vyjednávání, řekl minulý týden poslancům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Uvedl to v úvodu mimořádné schůze Sněmovny k migrační reformě. Na sociální síti Facebook nyní postoj k migračnímu paktu označil za »evropskou maturitu ČR«. Komentář k celé záležitosti poskytl pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál. "Migrační pakt je evropskou maturitou vlády pětikoalice obecně a ministra Rakušana konkrétně - ale maturitou se známkou pět, přijďte po prázdninách. Někdo září, někdo v září, jak se říkalo u nás na gymplu," uvedl v úvodu.

Rakušan sdělil, že tématu málokdo rozumí a šíří se zkreslené představy o tom, co Česká republika ve skutečnosti podpořila. Dohoda ministrů vnitra členských států je podle Rakušana »jednoznačným úspěchem České republiky a evropské politiky a jednoznačným základem pro to, aby se Evropě dařilo čelit migraci«.

Předseda ANO Andrej Babiš řekl, že evropská dohoda je v rozporu s tím, co má vláda ve svém programovém prohlášení, a znamená povinnost přijetí 30.000 migrantů ročně pro EU. Migrační kvóty se podle něho vracejí jiným způsobem, byť to Rakušan již dříve odmítl s tím, že kvůli ukrajinským uprchlíkům se přijímání dalších migrantů na Česko nebude vztahovat. 

ANO chce, aby Sněmovna migrační reformu odmítla a aby byl Rakušan odvolán, neboť ke schválení reformy neměl mandát vlády. Babiš mluvil o zničení Evropy nejen zelenou politikou, ale také migranty, což chce použít jako téma pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce.

Místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů, které při pokusu o jejich zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, počítá schválený návrh s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci. Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora.

"Proč by měla ČR nést odpovědnost za důsledky politiky Merkelové, Baerbockové a dalších jim podobných, kteří dostali ten »výborný« nápad otevřít Evropu ekonomické migraci z kulturně odlišných zemí? Zatím to pro občany přineslo hlavně výdaje a bezpečnostní rizika, byť Česko toho zatím zůstalo veskrze ušetřeno. Není ale jisté, že »to zvládneme«, jak říkala Merkelová, ani že to vůbec chceme zvládat. Hospodářských problémů máme dost i bez toho. Proč má ČR odpovídat za neschopnost jiných členských států uhlídat si hranice, byť jim, pravda, to hlídání notně komplikují zastánci »multikulti« z různých neziskovek a progresivních partají? Proč má ČR nést odpovědnost za to, že nejmenované velmoci rozvrátily státy v Africe a na Blízkém východě, kde jsme se my po dlouhá desetiletí snažili pomáhat, stavět, dávat lidem vzdělání, takže se tam i díky tomu dalo jakž takž žít, byly bariérou migrace, kdežto dnes, po válkách, intervencích a převratech, jsou zdrojem migrace? Na to by měl ministr Rakušan odpovědět," zamyslel se ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál.

"Tristní je i migrační pakt samotný. Dojednané »Nařízení o řízení azylu a migrace« sice píše o 30 000 relokacích a 600 milionech eur přímých plateb pro celou EU, ale to jsou minima. Skutečný rozsah závazku nám určí pro každý rok v Bruselu. Migrace má být řízena v ročním cyklu zprávou a doporučením komise, teprve dle nich se rozhodne o skutečném rozsahu »rezervoáru solidarity«, a tedy povinnostech daného členského státu, třeba ČR. Tak abychom se nedivili, pokud přijde uprchlická vlna o 1,3 milionu žadatelů jako v roce 2015. A dozví se to občané aspoň předem? Ne, protože vypečený článek »7c nařízení« říká: "Doporučení komise týkající se zřízení rezervoáru solidarity by se nemělo zveřejňovat, dokud nebude přijat prováděcí akt Rady o zřízení rezervoáru solidarity. Toto utajení informací usnadní rozhodovací proces." Ta poslední věta říká asi vše, co potřebujete vědět o současné EU i o tom, jak kvalitně nás pan Rakušan v Bruselu reprezentoval. Asi tak kvalitně, jako Ursula von der Leyen sjednávala smlouvu o vakcínách s firmou Pfizer," zdůraznil ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

"Tam, kde jsme dosud žádné povinnosti neměli, dostáváme buď povinnost smířit se s relokacemi migrantů, nebo zaplatit výpalné, které dnes činí 20 tisíc eur za každého odmítnutého, ale může to být i víc, pokud si někdo v Bruselu usmyslí. V čem má spočívat výhodnost toho, co pan Rakušan dojednal? Toto není úspěch české politiky, ale selhání," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.