Psychiatr Karel Nešpor promluvil o řízení pod vlivem alkoholu. Podle Dády Patrasové se její nehoda zveličuje

Psychiatr Karel Nešpor
Psychiatr Karel Nešpor
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2022

Pondělní nehoda herečky Dády Patrasové (66), kdy po pár minutách jízdy nezvládla řízení a nabourala do zaparkovaného vozu a poté betonového sloupku, vyvolala obavy o její zdraví a bezpečí. Herečka totiž odmítla dechovou zkoušku a na první pohled nepůsobila v dobré kondici. Je tedy možné, že v události sehrál svou roli alkohol. O tom, jak moc vážné to s Dádou je, promluvil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník na léčbu závislostí - psychiatr Karel Nešpor (69). "Neznám tuto dámu osobně, takže budu mluvit spíš obecně, ale pokud má někdo opakovaně problémy s řízením pod vlivem alkoholu, je to pochopitelně poměrně nebezpečné," sdělil.

Herečka Dáda Patrasová sedla v pondělí odpoledne do auta a vyrazila z Vlašimské ulice, kde bydlí. Hned v sousední Benešovské ulici ovšem narazila do zaparkovaného vozu a následně také do betonového sloupku. Kromě policie na místo vyrazili také hasiči. K celému incidentu přitom došlo jen pár desítek metrů od jejího domova.

Nehodu přiznal i její manžel, hudebník Felix Slováček (79). V den svých 79. narozenin tak musel saxofonista místo oslav řešit oplétačky své choti s policií. Dáda se totiž na místě odmítla podrobit dechové zkoušce, což pochopitelně vytváří prostor pro spekulace. Vzhledem k tomu, že už v roce 2018 byla přistižena při jízdě v opilosti, je možné, že znovu neodolala démonu alkoholu a posadila se za volant pod vlivem. Tehdy přišla o řidičský průkaz, protože měla v krvi 2,5 promile.

Nasvědčoval by tomu také fakt, že ji nějakou dobu po nehodě natočil reportér Blesk.cz, jak se prochází po ulici u svého domu a má zjevné potíže s koordinací, musí se přidržovat plotu, dělat v chůzi přestávky, a dokonce se nakonec svalí na chodník. Ať už byl na vině skutečně alkohol či emoční otřes z nehody, zcela evidentně nebyla herečka ve své kůži. "Nic se neděje, všichni dělají z komára velblouda," vyjádřila se následně pro Blesk.cz.

"Já tuto dámu neznám osobně, nikdy jsem se s ní neviděl, a tak nebudu hodnotit přímo ji. Ale obecně se dá říci, že pokud člověk sedá za volant opilý, je to poměrně nebezpečné a je to závažný problém, který by měl řešit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník na léčbu závislostí Karel Nešpor, který jde svým klientům příkladem a přes třicet let abstinuje.

Potíž bývá pochopitelně v tom, že mnozí závislí lidé svůj problém buď nechtějí řešit, nebo na něj ztratili racionální náhled. V takovém případě by měli podle Karla Nešpora zafungovat blízcí dotyčného a pokusit se jej přesvědčit, aby se sebou začal něco dělat.

"Většinou fungují buď různé sliby pod podmínkou, že se člověk půjde léčit, nebo naopak hrozby. Velmi často se objevují věci jako »pokud nepřestaneš pít, rozvedu se s tebou« a podobné gambity. Jsou ale také případy, kdy ani tohle na postiženého neplatí a musí nastoupit těžší kalibr," popsal psychiatr pro ŽivotvČesku.cz, jak mohou blízcí alkoholiků postupovat.

"V případě, že je už člověk nebezpečný sám sobě a svému okolí, což je většinou ve chvíli, kdy začne kolem sebe vidět hady, myšky a brouky, případně když někoho svým jednáním přímo ohrožuje, lze zavolat sanitku a pacient může být krátkodobě hospitalizován i proti své vůli. Nedobrovolnou léčbu, které se říká ochranná, může také dotyčnému uložit soud, pokud se prokáže, že spáchal trestný čin, který souvisel s požíváním alkoholu. Problém ale je, že je to často na dlouhé lokte, a tak může trvat i rok, než k takovému rozhodnutí dojde," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz známý český psychiatr a adiktolog zabývající se kromě léčby závislostí také zvládáním stresu a sebeovládáním. Kromě toho se věnuje i józe a relaxačním technikám, je autorem mnoha publikací nejen o závislostech, ale také zdravém životním stylu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.