Rakušanova slovní hra s Čezem: Je to průšvih, říká špičkový ekonom Pikora a vysvětlil finanční dopad přešlapu ministra

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Se svolením Vladimíra Pikory
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2024

Rozhovor: Výrok vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) o chystaném výkupu menšinových podílů v energetické společnosti ČEZ je průšvih, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz uznávaný hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. Cena akcií ČEZ, z nichž zhruba 70 procent drží stát, se v předchozích dnech držela bez větších změn kolem 880 korun. Po Rakušanově výroku z pondělního večera v úterý akcie firmy nejprve zdražily z pondělních 876 korun až na 904,50 koruny, ale odpoledne zase postupně zlevnily. Zmíněný odborník v rozhovoru zjednodušeně pro pochopení většiny vysvětlil, o jak problematickou záležitost jde, když se politik dopustí takového »přešlapu« ve smyslu podávání nepravdivých informací.

Pane Pikoro, ministr Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ, následně to popřel. Z vašeho odborného pohledu to vnímáte jak?

Víte, mohl to být průšvih. A vlastně je. Ale mohl to být velký průšvih.

Jak to myslíte?

To je jednoduché. Do jisté míry měl pan Rakušan vlastně ohromné štěstí, že to neřekl někdy odpoledne, kdy byla otevřená burza. Protože kdyby to řekl v době, kdy se s tou akcií obchodovalo, tak by pravděpodobně výrazně poklesla. A tím pádem by všichni majitelé té akcie začali významně prodělávat a poškodil by je. Mezi těmi majiteli nejsou výhradně běžní lidé, ale příkladem penzijní fondy a podobně. A takže tím pádem by bylo zasaženo mnoho lidí a subjektů.

Bylo to vlastně takové překvapení, což uvedl i premiér, který na to konto řekl, že sám byl překvapen...

Ano. A je na tom zajímavé to, že za standardních okolností by takovou věc zcela jistě představila vláda na tiskové konferenci, kde by vysvětlila, kde na to chce vzít finance (na odkup), jak chce odškodnit akcionáře, a ne, že to padne někde prostě v Sokolově v kulturáku. To je naprosto skandální. To si myslím, že jinde ve světě by asi nebylo možné udělat. A to, že se k tomu vyjadřuje ještě politik, který tuto agendu nemá vůbec na starosti, to je samozřejmě taky velký průšvih. Je to věc, ke které by se měl vyjadřovat výhradně ten, kdo tomu rozumí, a ne jakýkoliv ministr. To znamená, že by to komunikovat měl buď premiér, nebo ministr financí, případně ministr průmyslu a obchodu. Nikdo jiný by se k tomu vyjadřovat neměl.

Nakonec se ale ministr Rakušan omluvil...

To je pravda, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak uvedl, že neměl aktuální informace, že nevěděl, že už se ČEZ zestátňovat nebude. Já vůbec nemohu pochopit, jak si to vlastně mohl myslet, protože to je naprosto zásadní a klíčová věc. Vůbec to nedává logiku.

Kdyby tu událost dementoval později, šlo by o zásadní problém?

Přesně, a to obřích rozměrů. Naštěstí to ale dementoval včas, ale kdyby to dementoval třeba až druhý den, tak by se brzo ráno začalo na burze obchodovat a ta akcie by najednou byla nestandardně obchodovaná, a proto v úterý také řada investorů vyzývala lidi k tomu, nebo ČNB k tomu jako regulátora trhu, aby pozastavila obchodování s akcií do doby, než se vyjasní, jak to vláda vlastně myslí. Takže to prostě bylo nestandardní absolutně a mnoho lidí si mohlo myslet, že to je nějaké manipulování s cenou.

Je to tedy z ekonomického pohledu hluboce neprofesionální jednání?

Jednoznačně. Takovou věc je potřeba velmi speciálně komentovat. To není běžná politika, běžný politický komentář. To ovlivňuje ceny na burze a tady máme 150 tisíc akcionářů ČEZu. Takže takové jednání má ohromný dopad a jedná se o velké peníze. Je to tedy něco, co by se rozhodně nemělo stávat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.