Rojení Perseid vrcholí. Podmínky pro sledování, jak padají hvězdy, jsou dobré

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2023

Profesionálním i amatérským astronomům právě začaly lidově řečeno »žně«. Každoročně v období letních prázdnin křižuje oblohu meteorický roj Perseid, který může být při dobrém načasování přímo pastvou pro oko. "Podmínky pro sledování Perseid budou dobré," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že každoročně je jich plná noční obloha kolem sv. Vavřince.

Příroda dokáže být tvůrkyní překrásných úkazů, které se v některých případech opakují pravidelně v určitém období. Během léta je typický výskyt Perseid, které se snaží zachytit nejen profesionálové, ale touží je spatřit také laici.

Perseidy je možné sledovat každý rok v období letních prázdnin – od druhé poloviny července až do druhé poloviny srpna. Ale teprve až mezi 11. a 13. srpnem vzniká nejlepší příležitost na jejich pozorování, protože se jich vyskytuje nejvíce, mimo jiné jsou také nejjasnější.

Perseidám se říká padající hvězdy, ale je to prach z komety 109P/Swift-Tuttle. Nejlépe se vám bude noční obloha pozorovat vleže, oblačnosti by mělo být málo, upřesnila to pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Země protne několikrát do roka dráhu některé staré komety, která na své pouti kolem Slunce poztrácela spoustu prachových částic a kamínků. Ty pak vytváří meteorický roj. Jakmile vlétne takový kamínek do zemského ovzduší, zahřeje se, shoří a zazáří jako meteor. V období od 14. do 21. listopadu můžeme na obloze pozorovat Leonidy. Ty dostaly své jméno podle toho, že se na obloze jeví, jako by vylétaly ze souhvězdí Lva. Mezi 7. a 17. prosincem se na obloze pravidelně vyskytují Geminidy. Ty jsou spojené s planetkou 3200 Phaethon a jeví se, jako by vylétaly ze souhvězdí Blíženců," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.