Rozbor vojenského experta: Putinův konec se možná přiblížil, nespokojenost prorůstá systémem

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2023

Vysoce postavený ruský generál Sergej Surovikin podle listu The New York Times dopředu věděl o chystané vzpouře Wagnerovy skupiny. USA se teď snaží zjistit, jestli ji tento bývalý velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině pomáhal i plánovat. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz poskytl lehký rozbor toho, co víkendová událost způsobila se zdánlivě neotřesitelnou pozicí Vladimira Putina. Z jeho slov vyplynulo, že prezident Ruské federace v současnosti nemá situaci plně pod kontrolou.

Deník The New York Times své tvrzení opírá o vyjádření amerických činitelů, kteří mají k dispozici zpravodajské informace o víkendové revoltě, při které wagnerovci obsadili Rostov na Donu na jihozápadě Ruska a postupovali také na Moskvu.

Informace o tom, že Surovikin věděl, co se chystá, podle amerického periodika vede k otázce, jakou podporu wagnerovci a jejich šéf Jevgenij Prigožin uvnitř vedení ruské armády měli. Američtí činitelé tvrdí, že existují náznaky, že i další ruští generálové mohli podporovat snahu Prigožina vynutit si změnu v čele ministerstva obrany a generálního štábu.

Ruský prezident Vladimir Putin se nyní podle Američanů musí rozhodnout, jestli věří tomu, že Surovikin skutečně Prigožinovi pomáhal, a jak v takovém případě reagovat.

Celá situace, která nastala o víkendu a poměrně rychle byla eliminována, má ale za následek, že se vyrojila řada otázek. Jednou z těch zásadních je, jak Prigožinův vojenský pochod na Moskvu otřásl s pozicí Vladimira Putina. Odpověď pro ŽivotvČesku.cz poskytl Josef Kraus.

"Řekl bych, že s Vladimirem Putinem se pořádně zhoupla židle. Jeho současná pozice dramaticky není tak silná jako před rokem, případně po začátku konfliktu. Není to jen tím, že se mu na frontě nedaří, ale zároveň je zjevné, že nespokojenost prorůstá systémem jako takovým. Je sice pravda, že nevidíme dovnitř, co se v Kremlu děje, ale můžeme to pozorovat na základě toho, co vidíme - tedy co vidíme jako výsledky. A to, že soukromá Prigožinova skupina si vyšla na Moskvu a nebyla síla, která by ji dokázala zastavit. To ukazuje, že Putinova moc, chceme-li síla, není taková, jakou by potřeboval. Mnohem více to nasvědčuje tomu, a možná se to později dozvíme, že Prigožin mohl být s někým domluven, že jeho postup byl naplánován a že jeho postup působil, jako když nůž projede máslem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie, který své vyjádření poskytl v úterý večer. Ve středu ráno už americký deník informoval o možném zapojení Surovikina do vzpoury wagnerovců.

"Nabízí se varianta, že s někým z ozbrojených sil, zpravodajských služeb a podobně mohl být domluvený. Ukazuje to skutečnost, že nějaká část toho systému je pravděpodobně nespokojena s tím, kam to celé směřuje. Teď je otázkou, kam by se to celé mohlo vyvíjet, ale tam nevidíme. Můžeme přemýšlet o několika variantách, ale jak moc jsou reálné, to nelze určit. Zkrátka ale to, co se stalo, ukazuje, že Putin nemá situaci pevně pod kontrolou. A možná se ukazuje, že nikdo není nenahraditelný," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a vojenský analytik Josef Kraus z katedry politologie.

Surovikin byl velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině do ledna, než ho vystřídal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Surovikin byl tehdy jmenován jeho zástupcem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.