Rozhovor: Bezpečnostní odborník Josef Kraus vysvětlil termín "aktivní střelec". Odhadl i dopady činu masového vraha

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2023

Rozhovor: Česká republika se zahalila do smutku. Ve čtvrtek odpoledne Filozofická fakulta UK v Praze čelila útoku šíleného střelce. Událost se dotkla i jejího okolí. Jeho řádění má čtrnáct obětí. Redakci ŽivotvČesku.cz poskytl k události rozhovor mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert Josef Kraus.

Pane Krausi, jste expert na státní terorismus, co říkáte na to, co se stalo v centru Prahy? Je to situace, kterou historicky nepamatujeme.

Já bych možná začal hned v úvodu tak, že to, co se stalo, není ve správné terminologii. To, co se stalo, to přesně jsou ty příklady třeba z amerických škol, ale vlastně i u nás. V podstatě ten incident, který podobného rozsahu jsme nazažili, zvláště s palnou zbraní, ale byla tady celá řada útoků třeba za pomoci nože, tomu se neříká terorismus, nezapadá to do definice terorismu, tohle je ten takzvaný »aktivní střelec«. Média mu občas říkají »šílený střelec«, ale to je samozřejmě spíš bulvarizovaný název, ale aktivní střelec se vlastně výrazně liší od teroristy tím, že si svým činem jde »ukojit« nějakou svoji vlastní frustraci, a teď můžeme spekulovat nad tím, co je opravdu motivem toho činu - zda mu tam ubližovali spolužáci, cítil se nedoceněn na fakultě a podobně.

Když byste to ještě rozvedl...

Smyslem terorismu je především politický cíl. A tady ho opravdu zatím nemáme, pokud ten člověk nevydal nějaký manifest někde, o kterém se dozvíme třeba za pár dní, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. A určitě tam také chybí vlastně i ten důležitý prvek psychologického působení.

Jde tedy o zastrašování s veřejným přihlížením?

Prakticky ano. Nejde ani tak o to vytvářet nějakou »amatérskou« škodu na lidských životech nebo na čemkoliv dalším, ale spíš vyslat zastrašující poselství - smyslem terorismu je, aby se ti, kteří nejsou obětí toho útoku, začali bát - mít strach - vytvořit v nich obavy. To, čeho jsme svědky, je tedy opravdu spíše princip toho »aktivního střelce«.

Co to musí být za člověka, který tohle vlastně udělá, i když vím, že nejste psycholog?

Na to jsou určitá data. Může to být samozřejmě člověk reálně psychicky nemocný. Může to být schizofrenik, může to být nějaká jiná forma, třeba nějakého paranoidního chování, a další věci. Ale také to může být opravdu reálně psychicky zdravý jedinec, který ale pod nějakým tlakem začal jednat tímto způsobem. A tady se bavíme prostě o typické psychické frustraci nebo deprivaci.

Jde o událost, která nepochybně bude mít nějaké dopady...

Co to určitě způsobí minimálně krátkodobě, tak to je zase klasická debata o tom, jaký je tady přístup ke zbraním, kdo je může legálně a nelegálně držet. Určitě událost budou některé nátlakové politické skupiny využívat ve svůj vlastní prospěch. To znamená získání politických cílů, kterým třeba může být omezování vlastnictví nebo držení zbraní občanů České republiky. Tohle všechno se určitě bude konat, ale nemyslím si, že něco zásadního tato tragická událost bude měnit nebo bude mít za následek. Dovedu si maximálně tak představit, že ministerstvo školství nebo ministerstvo vnitra rozjede nějaké programy, začne vzdělávat třeba pedagogický personál více na středních, základních nebo nyní i třeba vysokých školách, jak postupovat v těchto případech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.