Rozhovor: Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia rozebral slova generála Řehky o válce mezi Ruskem a NATO. Dále nastínil, kdo by byl vítěz

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2023

Válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí je podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky možná. Pokud by vypukla, Česko by bylo od první chvíle jejím účastníkem, řekl to v pondělí ve svém vyjádření. Ve středu ho pak veřejně zopakoval. Vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru nastínil, jak by se mělo na slova Řehky pohlížet. Část veřejnosti totiž jeho slova nadzvedla ze židle.

Pane Krausi, nepochybně jste také zaslechl vyjádření z úvodu týdne, ve kterém zaznělo, že konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí nelze do budoucna vyloučit.

(Usměje se) Ano. Vím o něm.

Sdělil ho náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Nemyslel ale, že konflikt někdo plánuje. Musím se vás zeptat jako špičkového odborníka, jak vnímáte jeho slova, která se dají vyložit různě?

Ta slova, která zazněla, jsou velice nešťastná. Pan Řehka před svou současnou pozicí působil jako ředitel v NÚKIB - Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. To znamená, když už nic jiného, tak vlastně záležitosti ohledně psychologického působení ohledně informační války by měl znát velice dobře.

To znamená?

No, dovedu si představit, že to myslel dobře, ale jak to bylo interpretováno, nebylo úplně nejšťastnější.

Pojďme to tedy rozebrat...

Dobře. Je potřeba se na to podívat tak, že Rusové tlačí na státy v Pobaltí, na Norsko, Finsko a další, kdy dělají přelety stíhaček v Černém moři a podobně. Jde vlastně o to, že tímto provokativně testují NATO. Mohlo by tímto dojít také k celé řadě problémů, ale spíše by to bylo vnímáno jako nedorozumění. Dovedu si ale představit, že Rusové s celou svou ukrajinskou válkou měli ambicióznější cíle, než jsou ale schopni reálně dosáhnout. Generál Řehka svým výrokem chtěl zejména říct, že hlavním cílem a největším nepřítelem Ruska je stále Severoatlantická aliance.

Tak to se nějak obecně ví...

To je sice pravda, ale na druhou stranu naše bezpečnostní dokumenty poukazují na to, kdo je pro nás největší bezpečnostní hrozba - tou je Ruská federace. A to, kam svá slova směřoval generál Řehka, tedy bylo zjednodušeně řečeno, pojďme si definovat, kdo je přítel a kdo nepřítel.

Rozumím. Možná je to hloupý dotaz, je opravdu Rusko nepřítel ČR?

Vím, kam míříte... Pokud se podíváme třeba do Polska, tak tam je zajímavé, že ať je u politické moci kdokoliv, Poláci tak i tak jednotně dokáží identifikovat své národní zájmy. Tam je to jednoznačně Ruská federace, a to z pohledu rizika a vnímání, kdo je nepřítel. U nás to tak není. Pořád tu jsou lidé, kteří na věc mají pohled, že ČR by měla být most mezi Východem a Západem a že bychom se měli spíše orientovat na Rusko a podobně. To je věc, kterou jinde nevidíme. A vyjádření generála Řehky vlastně bylo tím, pojďme si definovat, za co nás považuje Rusko, kdy my jsme pro něj strategický nepřítel. Takže to je gró myšlenky generála Řehky, který se možná nějakým pohledem vyjádřil nešťastně.

A pokud by došlo na konflikt, modleme se, že se to nikdy nestane, ale kdyby ano, kdo by byl vítěz?

Armáda Ruské federace se ukazuje, že je ve velmi mizerném stavu. I když mobilizační potenciál lidské síly je ohromný, tak technologicky - nebo jakkoliv jinak - je kvalita na výrazně nižší úrovni, než čím disponuje NATO. Rusku tak ve výsledku zbývá jedna jediná karta, tou jsou zbraně hromadného ničení.

A ty, když se použijí, tak vítěz není žádný, jsou jen poražení...

Přesně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.