Rusko má na podzim posílit 130.000 branců. Expert na válku uvedl, že Ukrajina v současnosti má převahu

Rusko, válka, Ukrajina
Rusko, válka, Ukrajina
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2023

Komentář: Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení o pravidelných podzimních odvodech do armády. Základní vojenskou službu v armádě má letos na podzim nastoupit 130.000 lidí ve věku od 18 do 27 let. Informoval o tom portál Meduza. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, není v současnosti důvod, proč by Západ neměl nadále podporovat Ukrajinu. Jeho kolega Josef Kraus pak uvedl, že si nemyslí, že by vojenský konflikt skončil ještě letos.

Rusko vede už více než rok a půl invazi na Ukrajinu. Generální štáb ruské armády nicméně jako obvykle slíbil, že branci do bojů na Ukrajinu vysláni nebudou. V plánu podle něj není ani další vlna mobilizace, která by navázala na tu z loňského podzimu, kdy bylo podle oficiálních prohlášení povoláno do zbraně asi 300.000 rezervistů. Odvody začnou 1. října a potrvají do 31. prosince.

V Rusku se branci k povinné vojenské službě trvající 12 měsíců povolávají dvakrát ročně - v jarním a podzimním termínu. Na jaře Rusko do armády povolalo 147.000 branců.

Ruský parlament dříve odhlasoval zvýšení horní věkové hranice, kdy může být muž povolán do armády, z 27 na 30 let. Nová norma ale nabyde účinnosti až v příštím roce. Rusko taktéž dříve ohlásilo plán navýšit počet příslušníků ozbrojených sil o téměř třetinu na 1,5 milionu. Mezi nimi má být 700.000 profesionálních vojáků.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta na vojenské konflikty Lukáše Visingra, který je přesvědčen o tom, že v současnosti není důvod, proč by Západ neměl nadále podporovat Ukrajinu.

"Západ bude Ukrajinu podporovat, dokud to půjde, není důvod nepodporovat Ukrajinu. Největší krize ohledně zbraní byla překonána. Každý voják řekne, že přebytek munice neexistuje. Takový ten zoufalý nedostatek munice přestali Ukrajinci pociťovat v létě. V současnosti je stav takový, že ruská převaha postupně klesala, až zmizela. A od září se dá mluvit o tom, že na některých částech území Ukrajinci dosahují převahy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pro ŽivotvČesku.cz promluvil na dotaz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus, který přiblížil, o co by se měli Ukrajinci v rámci protiofenzívy snažit, aby dosáhli významnějších úspěchů.

"Ukrajinci by se v rámci protiofenzívy měli snažit o to, aby byli úspěšní v proražení ruských obranných linií. Dále postupovali tak, aby v zázemí zmíněných linií vytvářeli chaos a zpřetrhali zásobovací linie a logistiku nepřítele. Tím by nebyl schopen efektivně z jednoho místa na druhé přesouvat své síly a doplňovat zásoby a ztráty. Ono to zní velmi obecně a složitě, ale opravdu se to může jedním šikovným tahem povést," upozornil Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nepředpokládá, že by konflikt skončil letos.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.