Rusové míří na další jadernou elektrárnu. Pokyny pro případ radiační havárie. Hasiči radí, jak se chránit a co si dát do evakuačního zavazadla

Evakuace, válka - Ilustrační snímek
Evakuace, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2022

Nebezpečí jaderné havárie se nočním útokem ruských vojáků na elektrárnu v Záporoží stalo aktuálně reálnější hrozbou než použití atomových bomb. Kompetentní instituce uklidňují, že k úniku radiace nedošlo a jaderné elektrárny jsou obecně velmi odolné. „K zasažení reaktoru je daleko, obyvatele České republiky by navíc chránila hlavně vzdálenost od ukrajinské elektrárny,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (60). Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) pro ŽivotvČesku.cz doplnil, že zatím není důvod balit kufry, Rusové ale museli zešílet. Aktuálně Putinovy vojenské síly míří k jihoukrajinské jaderné elektrárně u města Južnoukrajinsk v Mykolajivské oblasti.

Ostřelovat jadernou elektrárnu je bezprecedentním činem hraničícím se šílenstvím, shoduje se prakticky celý svět. "Na celou záležitost lze pohlížet jako na válečný zločin a porušení Ženevských konvencí," řekl pro Radiožurnál Leopold Skoruša z Univerzity obrany v Brně. Podobně mluví i Andor Šándor. "Nejsem odborník na ochranu jaderných elektráren, nevím, čím do toho stříleli, ale je to proti zdravému rozumu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle aktuálních informací je elektrárna pod kontrolou ruských vojáků a bezprostřední nebezpečí nehrozí. "Energetické bloky zůstávají nepoškozené, na prvním bloku byly poškozeny pomocné budovy reaktorového prostoru, což nemá vliv na bezpečnost bloku. Systémy a komponenty důležité pro bezpečnost jaderné elektrárny jsou funkční. V současné době nebyly zaznamenány žádné změny radiační situace," napsala na svůj Twitter předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová s tím, že jde o oficiální informace od jejích ukrajinských kolegů.

Pokud mělo být cílem útoku dále eskalovat napětí a strach na Ukrajině, tak se to Rusku bezpochyby povedlo. Obavy přitom sílí i v Evropě. V Česku už v minulých dnech enormně stoupl zájem lidí o lékárničky, škrtidla i jodové tablety. Od konce studené války nebylo strašení jadernou hrozbou větší a lidé si vyhledávají i informace, co v různých krizových situacích dělat.

Evakuační plány má pro případ vážné nehody elektrárny v Dukovanech zpracován i Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Dá se předpokládat, že byly velmi podobné těm při případné havárii celoevropského rozsahu.

Co dělat v případě radiační havárie:

Po zaznění sirény (kolísavý tón sirény po dobu 140 sekund) se okamžitě snažte najít úkryt v jakékoli blízké zděné budově (i tehdy, jedete-li autem, zastavte a vyhledejte úkryt). Budova, do které se ukryjete, musí mít uzavíratelné prostory. Poté okamžitě zapněte rádio nebo televizi. Zde Vám budou v nejbližších minutách formou opakovaných relací sděleny potřebné informace k žádoucímu chování, zejména k provedení neodkladných ochranných opatření (ukrytí, jodová profylaxe, improvizovaná ochrana těla, evakuace). Nepoužívejte zbytečně telefon, zejména nevolejte bezdůvodně na tísňové linky.

Jsem doma:

Nejdříve se snažte ve svém domě/bytě vybrat vhodnou místnost nebo místnosti a zodolnit svůj úkryt. Pro případ radiační havárie jsou nejvhodnější uzavřené, zděné prostory (příp. sklepní nebo suterénní místnost), případně místnost, kterou lze nejlépe izolovat od působení radioaktivních látek ve vnějším prostředí.

V celém domě:

  • zavřete okna a dveře směřující vně domu, utěsněte všechny větrací otvory (kuchyňské digestoře, koupelny, WC, spižírny, kotelny,...),
  • vypněte všechny ventilační a klimatizační zařízení,
  • uhaste všechna zařízení na spalování paliv (kotel, krb, ...) a utěsněte vstupy do komína.

Ve vybrané místnosti, kde budete převážně pobývat:

  • zabezpečte poslech rádia nebo televize, případně připojení na internet (počítač, mobilní telefon),
  • zabezpečte prostředky pro nouzové přežití (matrace nebo karimatky pro přespání, vybavení pro přípravu a konzumaci jídla, apod.),
  • proveďte další úpravy interiéru proti průniku radioaktivních látek (viz další pokyny níže)
  • Zbytečně nevycházejte z budovy, nevolejte na tísňové linky, pokud není přímo ohrožen život Váš nebo Vašich blízkých.

Jsem ve škole / na pracovišti / v sociálním nebo zdravotním zařízení:

Jste-li mimo domov, postupujte podle havarijních nebo krizových plánů, které mají jednotlivá pracoviště zpracovány. O osoby ve škole, zdravotnickém nebo sociálním zařízení se postará personál, který má k dispozici i zásoby jodové profylaxe. Nesnažte se za každou cenu dostat domů, pohyb v kontaminovaném prostoru může způsobit zdravotní komplikace.

Jsem venku:

Pokud jste mimo budovu v okamžiku spuštění varovného signálu, snažte se dostat co nejdříve do nejbližší zděné budovy, kde se ukryjete a dál postupujete dle výše uvedených zásad.

Jaké mám provést v úkrytu opatření, aby se dovnitř nedostaly radioaktivní látky?

Základním opatřením je uzavřít veškeré otvory na vnějším plášti budovy (okna, dveře, větrací průduchy). Je třeba se ujistit, že v budově nevzniká průvan, aby nedošlo k šíření radioaktivní látky komínovým efektem. Dále je třeba utěsnit rámy oken a dveří, nejlépe lepicí páskou. Otvor pod dveřmi je vhodné utěsnit namočenou látkou (deka, prostěradlo). Nezapomeňte také utěsnit klíčovou dírku. Máte-li možnost, ke zvýšení účinnosti ochranných opatření je možné okna do místnosti překrýt např. plechem, naskládanými cihlami nebo pytli s pískem. Tyto úpravy Vám však nesmí znemožnit bezpečné opuštění úkrytu.

Co by mělo obsahovat evakuační zavazadlo?

  • všechny osobní doklady Vás i všech rodinných příslušníků (rodný list, občanský průkaz, cestovní pas, průkaz zdravotní pojišťovny, příp. další doklady),
  • cennosti a dokumenty (šperky, finanční hotovost, platební karty, pojistné smlouvy, cenné papíry a investiční smlouvy, apod.),
  • léky a potřebné zdravotní nebo kompenzační pomůcky (brýle, apod.), dále hygienické potřeby v přiměřeném množství,
  • oblečení a prostředky pro nouzové přespání (náhradní sezónní oblečení, zejm. spodní prádlo a obuv, karimatku, spací pytel, apod.),
  • mobilní telefon s nabíječkou, rádio (stačí ve formě MP3 přehrávače v kombinaci s rádiem), svítilna,
  • zavírací nůž, šicí potřeby, knihy a hry pro zábavu a volné chvíle,
  • základní trvanlivé potraviny a balenou vodu (pouze množství na cca 1 den – v místě nouzového ubytování bude stravování zajištěno).

V případě, že s sebou berete „domácího mazlíčka“, nezapomeňte na krmivo a chovatelské potřeby. Evakuační zavazadlo opatřete cedulkou se jménem, adresou a číslem mobilního telefonu majitele. Evakuační zavazadlo by mělo být pouze tak velké a těžké, aby ho bylo možné pohodlně unést.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.