Solidarita českým pohledem: Co se stane, až kvůli pracovitým válečným uprchlíkům z Ukrajiny začnou Češi přicházet o práci? Odpověděl sociolog

Uprchlíci, Ukrajina - Ilustrační snímek
Uprchlíci, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2022

Váleční uprchlíci z Ukrajiny můžou od pondělí pracovat v Česku bez pracovního povolení. S vízem ke strpění se mohou o místo ucházet volně a firmy mají možnost je přijmout na jakoukoliv pozici. Umožnil to takzvaný »lex Ukrajina«. Cílem je, aby co nejméně příchozích bylo závislých na státu. Na českém trhu práce navíc chybí lidé, nejvíc se firmy přetahují o zkušené talenty. Jak to bude za pár měsíců, až se Ukrajinci adaptují a řada Čechů pocítí sílu konkurence, odpověděl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Česko by podle modelů z minulých migračních krizí mohlo přijmout až 250 tisíc uprchlíků, řekl začátkem března ministr vnitra Vít Rakušan (43). Minulý týden se podle premiéra Petra Fialy (57) počty příchozích pohybovaly na hranici 270 tisíc, aktuálně už je v ČR více než 300 tisíc uprchlíků. V úvodu tohoto týdne ministr vnitra uvedl, že kapacity ubytování běženců z Ukrajiny narážejí v České republice na svůj strop a bude nutná pomoc Evropské unie.

Vláda se opírá o vizi, že do ČR mohou přicházet například ukrajinští inženýři, technici či lékaři. Realita je však taková, že přichází zejména ženy s dětmi. Převaha žen mezi uprchlíky přitom může do budoucna proměnit složení pracovního trhu.

Co nastane, až část uprchlíků před válkou vytlačí Čechy z jejich pracovních pozic, protože v některých lokalitách není tolik uplatnění, vysvětlil sociolog. "Bude záležet na tom, kolik uprchlíků bude a jak dobře se adaptují. Nebál bych se toho, přinejmenším ne hodně. Pokud budeme vycházet ze zkušenosti po skončení řecké občanské války, kdy se v letech 1948 a 1949 usadilo na území tehdejší Československé republiky více než 12 tisíc emigrantů, dále s vietnamskou komunitou a dalšími, tak všichni se dokázali rychle adaptovat. Pokud se u Ukrajinců neobjeví ve větší míře patologické jevy, nebudou pro většinovou populaci problém, protože do ní zapadnou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled Vojtěch Bednář s tím, že problémem pro mnohé bude jazyková bariéra.

Vláda předlohy norem schválila 9. března, o týden později je přijala Sněmovna a minulý čtvrtek je podpořil i Senát a podepsal prezident. Od pondělí mohou lidé s vízem ke strpění žádat také o novou humanitární dávku pět tisíc korun. Mají na ni nárok za měsíc, v němž získali vízum. Podle expertů na problematiku integrace by příchozí neměli končit v nízkokvalifikovaných profesích a Česko by mělo jejich vzdělání co nejvíc využít.

Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 3,6 procenta, což je o desetinu procentního bodu více než v prosinci. Bez práce bylo 267 076 lidí, zhruba o 9000 více než o měsíc dříve. Počet volných míst je ale stále vyšší. Zaměstnavatelé jich na konci ledna nabízeli 351 680. Na jedno volné místo připadá v průměru 0,8 uchazeče o zaměstnání, informoval v úterý Úřad práce ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.